YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayseri'den CHP'ye gönderme
Kayseri'den CHP'ye gönderme
04 Kasım 2011 14:39
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği Kayseri'deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili konuştu...

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yönelik, ''Yalanlarınızı yüzünüze vurduğumda, hiç oralı olmadınız, tınmadınız, ses de vermediniz. Acaba merak ediyorum, hiç mi vicdanınız sızlamadı  Yaptıklarınızdan hiç mi utanmadınız '' dedi...

Özhaseki, Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yaklaşık 1 yıl önce gündeme getirdiği iddialarla ilgili olarak gerek kendisinin gerekse ilgili kurum ve kişilerin açıklamalarda bulunduğunu ve Kılıçdaroğlu'nun iddialarını yalanladığını, ancak buna rağmen iddiaların son günlerde yeniden gündeme taşındığını kaydetti.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının, CHP Milletvekillerinin suç duyurusu üzerine, 24 Ekim 2011 günü, suç duyurusundaki iddianın tamamen yalan olduğunun ispat edildiğini ve bu yönde ikinci kez kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini bildiren Özhaseki, şöyle devam etti:

''Alınan karar, hayırlı olsun. İddiaların, yalanların hepsi fos çıktı. Sayın Kılıçdaroğlu'na da bu arada birkaç söz söylemek istiyorum. Yaklaşık 1 yıldır beni ve arkadaşlarımı hedef aldınız. Her platformda bizi çetecilikle, rüşvetle, yolsuzlukla suçladınız. Siz ana muhalefet partisinin liderisiniz ve araştıracaksınız. Bu arada eleştirilerinizi elbette yapacaksınız. İyi niyetli olduğunuzu kabul ediyorum ama, size (gelip bir kere de olayları ben anlatayım) dediğimde, ya da ertesi günü burada basın toplantısı yapıp yalanlarınızı yüzünüze vurduğumda, hiç oralı olmadınız, tınmadınız, ses de vermediniz. Acaba merak ediyorum, hiç mi vicdanınız sızlamadı  Yaptıklarınızdan hiç mi utanmadınız  Bütün bu söylediklerinizden ve ortaya çıkan gerçeklerden sonra vicdanen müsterih misiniz  Şerefleriyle, onurlarıyla gururlarıyla oynadığınız onlarca insan için, azıcık olsun vicdan azabı çekiyor musunuz  Çünkü iftira ettiğiniz o insanların da çocukları, aileleri, çevreleri ve onurlu yaşantıları var. Bunları neyle karşılayacaksınız, merak ediyorum.''

Özhaseki, konuşmasını, ''Arefe günündeyiz, doğrusu içimden çok daha kötü şeyler söylemek geliyor, ama iyi insana kötü laf yakışmaz. Bu kadarını da ben söylemiş olayım'' diye sürdürdü.

17 yıldır Kayseri'de Belediye Başkanlığı yaptığını, bu süre içinde bir lokma haram yemediğini ve kimseye de yedirmemenin mücadelesini verdiğini kaydeden Özhaseki, ''Ben ve arkadaşlarım, Kayseri için durmadan çalıştık ve bunun karşılığında sadece Allah'ın rızasını ve vatandaşlarımızın da memnuniyetini bekledik. Bize yapılan bu iftira ve karalamaların hiçbirisini ne ben ne de arkadaşlarım hak ettik'' dedi.

Özhaseki, basın toplantısında, ''Önce bu müfterileri Cenab-ı Allah'a, Alah'ın yüce adaletine havale ediyorum. Herşeyi bilen ve herşeyden haberi olan Cenab-ı Allah, eninde sonunda bunların cezasını verecek. Buna yürekten inanıyorum. Sonra da adalet nezdinde elimizden gelen bütün gayreti gösterip, şu ana kadar açmış olduğumuz 100'den fazla davayı sonuna kadar takip edeceğimizi burada bir kez daha ilan ediyorum'' diye konuştu.

''İçlerindeki niyeti bilemem''

Bir gazetecinin, ''Bu iddialar, yalanlansa da neden tekrar tekrar gündeme getiriliyor'' sorusuna karşılık Özhaseki, ''Kendi içlerindeki niyetlerini ve bizler için yaptıkları hesapları doğrusu bilemem. Ama ilk günden bir tongaya bastıklarını, yanlış yere çattıklarını, yanlış iş yaptıklarını anladılar. Ama bir algıyı vermeye çalışıyorlar. Kayseri isminin yanına devamlı solsuzluk kelimesi getirerek, şehrimize karşı en büyük kötülüğü yaptılar'' dedi.

Özhaseki, ''Eğer özür dilenmesi gerekiyorsa, benden, şahsımdan değil, Kayseri halkından özür dilemeliler. Bu şehirde gerçekten güzel işler yapılıyor, bu şehrin insanları gerçekten güzel insanlar ve bu şehrin yöneticileri de ellerinden geleni yapıyorlar. Bu güzellik karşısında onlar bu şehri karalamak istediler. Bu şehri sanki bir partinin kalesi gibi gördüler ve oraya karşı saldırmayı hedef edindiler'' diye konuştu.

İddia sahiplerinin, Kayseri'de (yolsuzluk var) olgusunu yerleştirmeye, gerçek olmayan sanal bir olguyu vermeye çalıştıklarını vurgulayan Özhaseki, şöyle devam etti:

''En büyük çabaları buydu, bunu yapmaya çalıştılar. Çünkü ana muhalefet partisinin lideri konuşunca bütün kanallar uzun uzun veriyor. Ama siz burada o söylediklerinin yalan olduğunu ispatlasanız bile, ancak belli bir süre medyada yer alıyorsunuz ve belli bir miktar insana ulaşabiliyorsunuz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk soruşturması kapsamında bazı görevliler, gözaltına alınıp tutuklanıp belediyeden götürülürken, dışarıda bir slogan duyuluyor, (Burası İzmir, Kayseri değil) diye. Ey güzel Allah'ım, ne dersiniz buna  17 yıllık belediyecilik hayatımda bir tek mahkumiyetim yok. Şu anda adliyeye intikal etmiş bir tek olayım yok, bu iftiraların dışında.''

İddia sahiplerinin, yalanlanmış olsa bile bu iddiaları yeniden gündeme getirmelerinin başka amacı olduğunu dile getiren Özhaseki, ''Herhalde, savcılığın vereceği kararı da anladılar ki, son bir kez daha gündeme getirmeye, yargıyı baskı altına almaya çalıştılar, diye düşünüyorum'' dedi.

10 trilyon liralık senet iddiası

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun üzerinde durduğu iddialardan birinin de 10 trilyon liralık senet olduğunun anımsatılması üzerine de Özhaseki, şunları söyledi:

''Sayın Kılıçdaroğlu'nun her sözüne büyük önem verdiği Hacı Ali Hamurcu ve diğerleri oturup bir tezgah kuruyorlar. Bize bu senedin fotokopisini gönderiyorlar ve biz de bu konuyu yargıya intikal ettiriyoruz. Bu konuda yakalanan Hamurcu, 10 trilyonluk senedi de nasıl ve kim adına yaptıklarını da açıklıyor. Daha sonra gidip, paşalarla bunları nasıl konuştuklarını tek tek anlatıyor. Mühür ve imzaları nasıl taklit ettiklerini de itiraf ediyor. Senetteki yazıların, mühür ve imzaların bize ait olmadıkları da, 2 ayrı kriminal inceleme sonucu ortaya çıktı. Olayın arka planında daha başka hesapların, çirkinliklerin olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Şantaj davası devam ediyor. Görelim bakalım arkasından neler çıkacak  Kayseri üzerine bir takım oyunların oynandığını bir kez daha görmüş olduk.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler