YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayseri Valisi'nden işkenceci anne açıklaması
Kayseri Valisi'nden işkenceci anne açıklaması
25 Aralık 2015 16:11
Kayseri Valisi Orhan Düzgün yaptığı yazılı açıklamada, ülkeyi sarsan üvey anne şiddeti ile ilgili olarak suç duyurusunu görüntüyü basına servis eden kişilere yaptıklarını belirterek, "Suç duyurusu, haberi servis eden İHA hakkında değildir" dedi.

Vali Orhan Düzgün yaptığı yazılı açıklamada, "İlimizde iki çocuğa üvey annelerince yapılan şiddet uygulamasına yönelik bazı basın yayın organlarında farklı haberlerin yer alması üzerine açıklamaların yapılması zorunlu görülmüştür.

1. Şiddet olayı yaklaşık 10 ay önce, Şubat 2015 de gerçekleşmiş, olayın öğrenilmesinin hemen ardından çocuklarımıza yönelik tıbbi ve psikolojik destek sağlanmış, 2 aylık bir tedavinin ardından çocuklarımız babası babaannesi ve teyzesi ile birlikte yaşamaya başlamışlardır. Bu süreçte çocuklarımıza psikolojik destek verilmeye devam edilmiştir.

2. Çocuklarımıza kötü muamelede bulunan S.A. yargılama sonucunda 16.12.2015 tarihinde 46 yıl cezaya mahkum edilmiştir.

3. Görüntülerin yayınlanmasının çocuklarımızın kişilik haklarının ihlali olduğu düşüncesi ile yargılama sürecinde çok az kişinin bilgi sahibi olduğu bu görüntüleri basına servis etmesi muhtemel görevliler ile ilgili suç duyurusunda bulunulmuş ve çocuklarımızın kişilik haklarının korunması amacıyla görüntülere erişimin engellenmesi ve yayınların yasaklanması talebinde bulunulmuştur.

4. Suç duyurusu, haberi servis eden İhlas Haber Ajansı hakkında değildir. Bu durum bugün saat 12.35 de İHA Görüntülü Haberler Müdürü Esra hanıma Valilik Basın Müdürümüz tarafından telefonla net bir şekilde iletilmiştir. Ancak buna rağmen "İşkenceci Anne haberini vatandaş takdir etti, Vali İHA'yı suçladı." şeklinde haber yapılmıştır.

5. Derdimiz; bu 8-10 aylık sürede psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarımızın desteğiyle normal hayata alışmaya başlayan çocuklarımızın 10 ay sonra yeniden o kötü günleri hatırlamamalarıdır.

6. Derdimiz; çocuklarımızın ruh sağlığı düşünülerek bugüne kadar duyurmamaya çalıştığımız bu durum karşısında olayın herkes tarafından duyulması sonucu okul, komşu ve yakın çevrelerince tekrar tekrar sorguya tabi tutularak çocuklarımızın psikolojik dengelerinin bozulmamasıdır.
7. Bu sebeplerle haber ve görüntülerin kamuoyu ile paylaşılmasıyla çocuklarımızda yeniden meydana gelebilecek psikolojik travmalar düşünülerek herkes sorumlu davranmaya davet edilmiştir.

8. Kayseri 2. Sulh Ceza Hakimliğince bu akşam saatlerinde verilen 2015/3362 nolu karar ile mağdurların kişilik haklarının ihlal etmesi sebebiyle yayınlanan paylaşımlar ile ilgili içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.

9. Çocuklarımız ve aileye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz uzmanlarınca öteden beri verilmekte olan psikolojik destek, yayınlardan olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilmek için artırılarak devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullandı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler