YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayseri Şeker'de yeni gelişme
Kayseri Şeker'de yeni gelişme
06 Ocak 2011 11:43
Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş'de yeni yönetim kurulunun oluşturulması için 28 Ocak Cuma günü olağanüstü genel kurul toplantısı yapılacağı bildirildi...

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi'ne görevlendirdiği 4 kişilik heyetin başkanı olan Hüseyin Akay, düzenlediği basın toplantısında, Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş'nin denetim kurulunun verdiği karara göre, 28 Ocak'ta yeni yönetim kurulu için seçim yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

''Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi, yüzde 51 hissesiyle Kayseri Şeker Fabrikasının en büyük ortağıdır. Biz denetim kurulundan yeni bir yönetim oluşturulması amacıyla seçim yapılmasını istedik. Şeker Fabrikası Denetim Kurulu da bizim isteğimiz doğrultusunda 28 Ocak'ta seçimli genel kurul toplantısı yapılması kararı aldı. Eski yönetim kurulunun bakanlıkça görevden alınmasından sonra bir yönetim boşluğu ortaya çıktı. Şeker Fabrikasında bir yönetim boşluğu olmaması için seçim yapılacak. Fabrikanın 32 ortağı bir araya gelerek yeni yönetimi seçecek.''

Hüseyin Akay, bir soru üzerine fabrika ortaklarının isteğine bağlı olarak kendisinin de yönetim kuruluna seçilebileceğini, bu kararın genel kurulda alınabileceğini ifade etti.

Kayseri Şeker Fabrikası Üst Yöneticisi (CEO) Ayhan Teke de şeker üretimi ve şeker kotalarıyla ilgili bilgi verdi.

Ayhan Teke, pancar çiftçilerinin borçlarının vaktinde ödeneceğini ve bu konudaki söylentilerin asılsız olduğunu kaydetti.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık, Ankara özel yetkili cumhuriyet savcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, daha sonra da çıkartıldığı mahkeme tarafından ''hesaplarda usulsuzlük yapıldığı, fabrikayı zarara uğrattığı, seçimlerde rakiplerine baskı yaptırdığı'' gibi gerekçelerle tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Bu gelişmelerden sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyelerinin görevlerine tedbiren son vermişti.

 Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay, avukat Fevzi Konaç, Develi ilçesinden Hurşit Dede ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Fıratoğlu da Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin yönetimine kurul üyesi olarak atanarak 27 Aralık'ta göreve başlamıştı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler