YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaynak: Özel yetkili mahkemeler
Kaynak: Özel yetkili mahkemeler
22 Mart 2012 17:00
Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, özel yetkili mahkemelerin ihtisas mahkemesi olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Hukuk Bilimleri Araştırma Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Türkiye Barolar Birliği'nce İzmir Adliyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 2. Ulusal Hukuk Kongresi'ne katılan Yargıtay Başkanı Kaynak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması talebine yönelik tartışmaları değerlendiren Kaynak, ''Özel yetkili mahkemelerin ihtisas mahkemesi olarak düşünülmesi gerektiği görüşündeyim. Özel yetkili mahkemelerin kararları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde de herhangi bir itiraza uğramamaktadır. Bu sebeple özel yetkili mahkemelerin davaların süratle sonuçlandırılması bakımından daha yararlı olacağı düşüncesindeyim'' diye konuştu. 
 
Tutuklu milletvekilleri ve tutukluluk süresi

Kaynak, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen'in ''tutuklu bazı milletvekillerinin tutuksuz yargılanmasını sağlayacak kanun teklifi üzerinde mutabık kalmak mümkün'' açıklamasına ilişkin olarak da ''Yasa koyucunun takdiri nasıl tecelli ederse ona göre düşünürüz'' dedi.

Tutukluluk sürelerinin kısaltılması taleplerine ilişkin görüşlerini açıklayan Kaynak, şunları söyledi:

''Ceza yargılamasında tutukluluk asıl olan değildir, asıl olan tutuksuz yargılamadır. Tutuklu yargılama istisnai bir haldir. Bu sebeple gerek öğretide gerekse mahkeme kararlarında tutuklu yargılama istisnai bir durum olarak görülür. Bu istisnai durum da yasalarda düzenlenmiş hallerde hakimler tarafından değerlendirilerek verilir. Yoksa asıl olan tutuksuz yargılamadır. Yargı olarak elimizdeki kanunlara göre hareket ederiz. Sokak ve kamuoyundaki tartışmalar bizi pek etkilemez.''

Kaynak, ''Oda TV davası'' kapsamında tutuklanan, 12 Mart'ta tahliye edilen Ahmet Şık'ın ''Bu komployu kuran, yöneten polisler, savcılar ve hakimler bu cezaevine girecek'' açıklamasının hatırlatılması üzerine de ''Kişisel görüşüdür, bir şey diyemeyiz'' diye konuştu. 
 
Yargıtay'daki iş yükü

Kaynak, Yargıtay'ın iş yüküne ilişkin soru üzerine, Yargıtay'da daha önceleri dosya sayısının oldukça kabarık olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Biz göreve gelmeden önce veya geldikten sonra bazı yasal düzenlemeler de yapıldı. Yasal düzenlemelerden sonra biz de bazı idari tedbirler aldık. Tedbirlerin sonucu dosyaların daha hızla çıkma imkanı oluştu. Eylül ayından yıl başına kadar olan dönemde verilen kararlar dikkate alındığında 2012'de hukuk dairelerinde verilen dosyaların büyük ölçüde tamamlanacağı, ceza dairesindekilerin de 2 ya da 2,5 yıl içinde sonuçlanacağı kanaatindeyiz. Yasal düzenlemeler peş peşe gelmektedir. Bu tür yasal düzenlemeler yapıldığında daha erken sürede bu dosyaları bitireceğiz. Örneğin Çek Yasası'nda değişiklik yapıldı. Bu değişiklik gerek mahkemelerin gerekse Yargıtay'ın işini hafifletti.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler