YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaynak Holding'de gizli sunucu bulundu
Kaynak Holding'de gizli sunucu bulundu
16 Aralık 2015 16:30
Kaynak Holding binasındaki gizli bölmede 300 terabayt büyüklüğünde sunucu bulundu. Holdingin "beyni" olarak değerlendirilen sunucu ile gizli bilgilerin yurt dışına aktarıldığı üzerinde duruluyor.

Alınan bilgiye göre, Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı doğrultusunda Kaynak Holding'e atanan kayyumlar, holdingin Bağcılar'daki Teker İş Merkezi'nin bodrum katında, duvarda gizli bir bölme olduğunu fark etti.

Gizli bir kapıyla bölmeye girildiğini tespit eden kayyumlar, içeride 300 terabayt büyüklüğüne sahip sunucu (server) buldu.

Sunucunun, holdinge ait gizli bilgileri kaydetmek ve yurt dışına aktarmak üzere kullanıldığının değerlendirildiği belirtildi.   

Holdingin "beyni" olarak değerlendirilen sunucudaki veriler, savcılık talimatıyla kopyalanmaya başlandı. Kopyalama ve imaj alma işleminin ardından, emniyet yetkililerince incelenecek verilerle ilgili rapor hazırlanarak savcılığa sunulacak.

Öte yandan, Kaynak Holding'de kayyumların göreve başlamasından sonra bilgisayar sistemine dışarıdan 4 bin 200 siber saldırı gerçekleştirildiği tespit edildi. Kayyumların göreve başlamasından bu yana 700 terabayt büyüklüğünde veriye ulaşıldığı ve bunların incelemeye alındığı bildirildi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler