YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıt dışı böcekler bakın kimi dinlemiş!
Telekulak skandallarının patlak vermesiyle emniyet müdürlüklerinin envanterinde yapılan 'böcek' sayımında envantere kayıtlı olmayan 10 adet dinleme cihazı bulundu. Böceklerden birine ait hafıza kartında ise Ergenekon sanığı Arif Doğan'ın sesine rastlandı.
Kayıt dışı böcekler bakın kimi dinlemiş!
10 Temmuz 2014 / 10:51 Güncelleme: 10 Temmuz 2014 / 11:01

Yeni Şafak'ın haberine göre; 17 Aralık darbe girişiminin ardından devlet içinde paralel yapılanmanın iyice belirgin hale gelmesiyle yasadışı dinleme ve telekulak skandalları da deşifre oldu. 

Emniyet içindeki şebekenin telefon dinlemelerinin yanısıra gelişmiş cihazlarla ortam dinlemeleri de yaptığı ve bu eylemi yaparken yüksek teknolojiye başvurduğu biliniyor.

Darbe girişimlerinin ardından emniyet teşkilatının birçok biriminin envanterinde, kayıtlı dinleme cihazlarını tespit etmek için sayım gerçekleştirildi. Sayım yapılan bir merkez de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ydü.

İstanbul Emniyeti'nin yeni yöneticilerinin talimatıyla, envanterde kayıtlı dinleme cihazları arasında eksik olup olmadığı tespit edilmeye çalışıldı. İstanbul Emniyeti Mali Şube Müdürlüğü'nde ekipleri şaşırtan detay ise, böceklerin eksik değil fazla çıkması oldu.

Cihazda tanıdık ses 

Envanter incelemesi sürerken, 17 Aralık operasyonunun merkezinde yer alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'nde 10 adet dinleme cihazına rastlandı.

Yapılan incelemede bu cihazların emniyet envanterine kayıtlı olmadığı tespit edildi. Tutanakla kayıt altına alınan gelişmiş dinleme cihazlarının 9'unda herhangi bir sese rastlanmadı.

Böceklerden birinin içindeki SD kartta yapılan incelemede ise bir ses dosyası olduğu tespit edildi.

İlk bulgular, kayıttaki sesin Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan'a ait olduğu yönünde. Yetkililer, ses kayıt cihazını detaylı olarak inceleyecek ve konuyla ilgili ayrıntılı rapor hazırlayacak.

Şebekeye derin takip sürüyor

Devlet içindeki paralel yapılanmaya yönelik sürdürülen soruşturmada eski emniyet müdürlerine yoğunlaşıldığı öğrenildi.

Soruşturma sadece hükümete yönelik 17 Aralık ve 25 Aralık darbe girişimlerinde parmağı olan polis şeflerini değil Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Selam gibi soruşturmaların emniyet tahkikatında kanunsuzluk yaptığı tespit edilen emniyet müdürlerini de kapsıyor.

Paralel yapılanma üyesi olduğu iddia edilen emniyet mensuplarına yöneltilen suçlamalar arasında resmi belgede sahtecilik, suç uydurma, iftira gibi iddialar bulunuyor.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler