YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıp dinleme cihazlarıyla ilgili korkutan iddia!
Emniyetteki kayıp dinleme cihazının dışında envantere alınmayanların da olduğu, ancak sayılarının ve akıbetinin bilinmediği iddia edildi.
Kayıp dinleme cihazlarıyla ilgili korkutan iddia!
23 Aralık 2013 / 11:48 Güncelleme: 23 Aralık 2013 / 12:05

Emniyet'in terör ve organize suçlar başta olmak üzere suçla mücadele için aldığı 11 süpertelekulak cihazının kayıp olması, İstanbul merkezli operasyonda bu cihazların kullanıldığı şüphesini doğurmuştu. Ancak Emniyet'te yeni bir iddia gündeme geldi:

"Kayıp cihazlar Almanya'dan alınan 11 tane ile sınırlı değil. Bunların dışında temin edilen cihazların da sayısı ve akıbeti meçhul."

Taşınabilir, herhangi bir araç içinden kullanılabilir ve kendisini baz istasyonu gibi gösterebildiği için iki yönlü dinleme yapabilen bu araçlar, 2010'da bazı deşifre olaylarının yaşanmasının ardından İtalya ve Avusturya firmalarından temin edilmeye başlandı. Ancak bazılarının deşifre edilmesi üzerine yeni alınanlara envanter kaydı yapılmadı. Farklı bir kayıt tutularak deşifre edilmelerin önüne geçilmek istendi.

Emniyet kaynakları cihazların halen kullanımının devam ettiğini ancak Emniyet İstihbarat'ın kontrolünde olmadığını iddia etti.

Kayıp cihazların nerede olduğu, tam sayısı, hangi amaçlarla kullanıldığı gibi detaylar araştırılıyor. Ancak bu cihazların "itibarsızlaştırma operasyonları" için kullanıldığı ve kullanılmaya devam edeceği kuşkuları giderilemedi.

Özellikle bazı siyasetçi örneklerindeki gibi özel hayata ilişkin yasadışı kayıtların gerçekleştirildiği düşünülüyor. Bir başka endişe ise elde yasadışı görüntülerle birtakım ekonomik spekülasyonların da yapılabilecek olması.

Özellikle borsa ve bankacılık gibi hassas ekonomik yapıların manipüle edilebilmesi amacıyla veri toplanılmasından endişe ediliyor. Başbakan'ın ofisine böcek konulmasının ardından bütün partilerin ortak iradesiyle kurulan Yasadışı Dinleme ve İzleme Araştırma (Telekulak) Komisyonu kayıp 11 cihazın akıbetini Emniyet, MİT ve Jandarma'da aradı ancak sonucu ulaşılamadı.

"Bildiklerimi anlatırım"

Eski İstihbarat Daire Başkanlarından Emin Arslan, "Kayıp cihazlar GSM operatörleri ile çalışarak bulunabilir. Kayıp cihazların illegal yöntemler için kullanıldığını düşünüyorum. Sabri Uzun ise "Bu olaylar yasadışı bir güç merkezi tarafından planlanıyor. Kararname ile gelen insanlar, Başbakan'ın ofisine bile böcek koyuyorlar. Bu aletlerin o daireden çıkması tutanakla olur. Mahkemeye çağırırlarsa bildiklerimi anlatırım" diye konuştu.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler