YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaybedersek yargı, devlet sorunu olur
YBP kurucusu Özden, “Paralel yapı kazanırsa bundan sonra devlet sorunu başlar. Devlet bir gücünü bir yere teslim edip etmemeyi düşünecektir” dedi.
Kaybedersek yargı, devlet sorunu olur
12 Ekim 2014 / 09:02 Güncelleme: 12 Ekim 2014 / 09:10

Bugün 13 bin 994 hakim ve savcı, görevleri sona eren 10 asıl, 6 yedek HSYK üyelerini belirlemek üzere sandığa gidecek. Seçimi kazanacaklarından emin olduğunu belirten Yargıda Birlik Platformu Kurcu Üyesi Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, “Asıl kazandığımızda iş başlayacak ve özlük haklarından itibaren pek çok şikayet konusunda hükümet ile çalışmalar yürüteceğiz. Eğer kazanamazsak bundan sonrasını devlet düşünecek. Çünkü yargı organı bir düşünce erkinin tekelinde kalacak”dedi.

Kritik seçim öncesinde adalet.org sitesindeki tehdit dolu mesajların yargı mensuplarını etkilememesi gerektiğini belirten Abbas Özden, işi gücü bırakıp bu site ile ilgilenen paralel yapı mensupları olduğunu dile getirdi. Özden, “Adalet.org’un üyesiyim. O yazıları girince hiç girmedik. Çünkü biz oraya adalet.org değil de adalet.morg diyoruz” dedi.

Bin 500, 2 bin odak var

Seçimi paralel yapının kazanması durumunda yargının bir gücün eline geçeceğini ve devlet sorunu haline geleceğini anlatan Abbas Özden, şöyle konuştu: “Yargı üyeleri vicdanlarıyla en çok bugün baş başa kalacaklar. Bu kuruldan şikayetçi değil misiniz? Herkesin sicilini bozdu mu bozmadı mı? Bir zulüm uyguladı.

Bunda hem fikiriz. Aynı insanları iş başına getirmek gibi bir  durum olabilir mi? Aynı zihniyeti iş başında tutmak mantıklı mıdır? Sorgulanması gereken bu olmalı. Yargı yasamaya yürütmeye karşı ne kadar bağımsız olacaksa da, bir güç çıkıp yargıyı hegemonyası altına alıyorsa, asıl güç orada zehirlenmiştir. Birilerinden talimat alarak hareket ediyorsa, bağımsızlık orada bitmiştir.

Bizim görevimiz inşallah bu şekilde başaracağız, çoğulcu, katılımcı bir yapı oluşturacağız. Ama kaybedersek, bundan sonra bizim değil devletin kendi sorunudur. Devlet bir gücünü bir yere teslim edip etmemeyi düşünecektir. Bir erki bana bağlı olmasın da bir zümreye bağlı olsun derse devletin sorunu olmaz. Ama bu gücü ben kullanırım devlet olarak diyorsa, devletin çalışması başlar.”

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler