YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaybedecek zamanımız yok
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ile ilgili, 'Bizim tekrar tekrar diplomatik inisiyatifler başlatarak, bu diplomatik inisiyatiflere yeni yeni vakit tanıyarak kaybedecek zamanımız yok.' dedi.
Kaybedecek zamanımız yok
13 Aralık 2012 / 08:03 Güncelleme: 13 Aralık 2012 / 08:05

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye halkının "artık tünelin ucunda ışık görmek istediğini" belirterek, "Önü açık yürütülen bir inisiyatif değil de, belli bir takvim içinde ve eğer o takvim içinde netice alınmazsa da belli yaptırımlar öngören bir tutum belirlenmesi lazım. Bunu da artık BM Güvenlik Konseyi'nin bir karara bağlaması lazım" dedi.

Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına katıldığı Fas'ın Marakeş kentinde, toplantının ardından bir grup Türk gazetecinin sorularını yanıtladı.

Yaklaşık iki yıldır Suriye halkının bombalandığını ifade eden Davutoğlu, 44 binden fazla insanın öldüğünü, 80 bin kişinin kayıp olduğunu ve 2 milyon kişinin de evsiz kaldığını söyledi. Suriye dışında 500 bin kişinin mülteci durumuna düştüğünü hatırlatan Davutoğlu, "Bizim tekrar tekrar diplomatik inisiyatifler başlatarak, bu diplomatik inisiyatiflere yeni yeni vakit tanıyarak kaybedecek zamanımız yok. Bu mesele artık bir diplomatik egzersiz meselesi değil, karar alma ve uygulama meselesi" dedi.

Davutoğlu, Suriye'den gelen haberlere bakarak, kaybedilen bir saatten bile sorumlu olduklarını ifade etti. Davutoğlu, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahtar El-İbrahimi'nin çabalarını desteklediklerini ancak artık bir zaman sınırlaması olması gerektiğini ifade ettiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Zaman çizelgesinden kastettiğim bir takvim içerisinde artık davranmak lazım. Önce Türkiye ikili olarak birçok inisiyatif denedi geçen sene, 9-10 ay. Daha sonra Arap Ligi inisiyatifi, arkasından Rus inisiyatifi, arkasından Kofi Annan inisiyatifi, şimdi Ahtar İbrahimi inisiyatifi. Yani, bu inisiyatiflerin artık sonunda, Suriye halkı tünelin sonunda bir ışık görmek istiyor. Dolayısıyla, önü açık yürütülen bir inisiyatif değil de, belli bir takvim içinde ve eğer o takvim içinde netice alınmazsa da belli yaptırımlar öngören bir tutum belirlenmesi lazım. Bunu da artık BM Güvenlik Konseyi'nin bir karara bağlaması lazım."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler