YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayasu, AİHM kararını şöyle değerlendirdi
Kayasu, AİHM kararını şöyle değerlendirdi
Kayasu, AİHM kararını şöyle değerlendirdi
14 Kasım 2008 / 20:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kenan Evren hakkında iddianame hazırladığı için mesleğinden atılan eski Adana Cumhuriyet Savcısı Kayasu, AİHM’e açtığı davayı kazandı ve Ankara şimdi tazminat ödeyecek. Kayasu, AİHM’in kararının savcıları cesaretlendirici nitelikte olduğunu söyledi.


Eski Adana Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, 2000 yılında 12 Eylül darbesi ve Kenan Evren hakkında iddianame hazırladığı için “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından mesleğinden ihraç edildi. Kayasu, kararın ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu ve dava dün onun lehine sonuçlandı. Ankara, tazminat ödemeye mahkum edildi.Sacit Kayasu, iddianameyi neden hazırladığını “Hukuk herkes için olay bir şeydir. Yani bir suçu siz işlerseniz yargı önüne çıkacaksınız, ceza alacaksınız ama omuzda apolet varsa, rütbeliyse, askerseniz, bürokratsanız ceza almayacaksınız. Bu hukuk mantığıyla bağdaşan insanları tatmin eden bir olay değildir” sözleriyle açıkladı.


Kayasu, AİHM kararını şöyle değerlendirdi:


“Şimdi bu kararla artık diğer savcıların herhangi bir şekilde korkmasına gerek kalmadan dava açması mümkün. Çünkü, neden? Darbeciler yargılanabilir, bu AİHM’le tescillendi. Ama önlerinde fazla vakit de yok, 2010 yılına kadar bunlar yargı önüne çıkıp, yargılanıp ceza almalılar. Onun için de hemen bugün savcılar bu işe başlamalılar.”


AİHM kararı doğrultusunda Türkiye, eski savcı Sacit Kayasu’ya 40 bin Euro tazminatla bin Euro mahkeme masrafı ödeyecek.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler