YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kavdır'ın son durumu nasıl?
Çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın sağlık durumuna ilişkin, ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan açıklama yaptı.
Kavdır'ın son durumu nasıl?
03 Mayıs 2012 / 13:36 Güncelleme: 03 Mayıs 2012 / 13:40

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın sağlık durumuyla ilgili olarak, ''Dün oldukça kritik bir dönem geçti, ağırdı. Bugün düne göre nabzında ve tansiyonunda iyileşme var ama yeterli değil, hala durumu ağır'' dedi.

Prof. Dr. Ramazanoğlu ile Akdeniz Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın sağlık durumuyla ilgili olarak hastane bahçesinde basın toplantısı düzenledi.

Ramazanoğlu, 1 Mayıs'ta saat 14.30 itibarıyla hastayı aldıklarını, kendilerine geldiğinde durumunun çok ağır olduğunu ve kendisine gerekli müdahalenin yapıldığını söyledi.

Kavdır'ın suni solunum cihazına bağlandığını belirten Ramazanoğlu, ''Çoklu organ yetersizliği mevcuttu. Bugün düne göre nabzında ve tansiyonunda iyileşme var ama yeterli değil, hala durumu ağır. Gerekli tedavilerini sürdürüyoruz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Beyin ölümü gerçekleşti mi '' sorusu üzerine Ramazanoğlu, beyin ölümünün söz konusu olmadığını ifade etti. 

Hastanın kendilerine kan zehirlenmesi ve çok düşük tansiyon şikayetiyle geldiğini söyleyen Ramazanoğlu, hastanın bu durumunda ilaçların değil idrar yollarından kaynaklanan enfeksiyonun rolü olduğunu ileri sürdü.

Yoğun bakımdaki her hasta için durumun ağır olduğunu belirttiklerini ifade eden Ramazanoğlu, ''Yarım saat sonrası için bir şey söyleyemeyiz. Ağır durumda, iyileşebilir mi bunu söylemek şu anda mümkün değil'' dedi.


-''İnsan üstü çaba gösteriyoruz''-


Prof. Dr. Ömer Özkan da ani gelişen süreçle ilgili olarak basın mensuplarına açıklama yaptıklarını söyledi.

21 Ocak'ta başlayan süreçte Atilla Kavdır'a kol ve bacak nakli yapıldığını, operasyon sonrası bacağı aldıklarını hatırlattı.

Hastayı başarılı geçen operasyondan 69 gün sonra taburcu ettiklerini ifade eden Özkan, Kavdır'ı enfeksiyon korkusu ve fizik tedavisini hastanede daha kolay yapılabileceği düşüncesiyle yeniden hastaneye aldıklarını söyledi.

Tedavi sürecinde idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle Kavdır'ı takibe aldıklarını kaydeden Özkan, ''Bu kadar kritik değildi, 1 Mayıs itibarıyla kan zehirlenmesi nedeniyle ani müdahale etmemiz gerekti. Yoğun bakım desteği aldık. Dün saat 03.00 itibarıyla septik şoka girdi, kritik müdahaleler yapılmak zorunda kaldı. Yoğun ve kritik dönemin sonunda bugün karşınızdayız'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Nakil yapılan kolların alınması gündemde mi '' sorusu üzerine Özkan, olayın nakledilen kollarla ilgisi olmadığını savundu. Özkan, ''Cerrahi durumla ilgisi yok, nakil yapılan tüm hastaların başına gelebilecek bir durum. Böbrek, karaciğer naklinde de bu risk olabilir. Hastaya fayda verelim, olmayan kolu verelim derken bir miktar risk alıyorsunuz. Hakikaten insan üstü çaba gösteriyoruz, elimizden geleni yapıyoruz. Dün akşamdan bu yana başındayız'' dedi.

Yoğun bakımda olan her hastayı servise çıkarıncaya kadar durumunu ''kritik'' olarak nitelendirdiklerini söyleyen Özkan, ''Dünden biraz daha iyiyiz ama yeterli değil. Böbrek ve karaciğer nakilleri gibi bunda da enfeksiyon riski 6 ay ile 1 yıl boyunca açıktır, risk altındadır'' diye konuştu.

Gerekli ilaçları kesip yeni ilaç tedavisine başladıklarını belirten Özkan, organ yetmezliğinin enfeksiyondan kaynaklandığını yineledi.

Atilla Kavdır'ın sağlık durumuyla ilgili olarak ailesini sürekli bilgilendirdiklerini ifade eden Özkan, ''Gerekli tüm bilgileri kendilerine anı anına aktarıyoruz, sizi de bilgilendiriyoruz'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler