YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Katliamı Türk tepkisi durdurdu"
Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı nükleer denemeler yüzünden binlerce kişinin öldüğünü belirterek, ''Türk halkı, yönetimi, Doğu Türkistan'daki 5 Temmuz 2009 katliamına tepki göstermeseydi, 10 bin kişi
"Katliamı Türk tepkisi durdurdu"
14 Kasım 2009 / 20:15 Güncelleme: 14 Kasım 2009 / 20:16

Tümtürk, Hatay'ın İskenderun ilçesinde, İskenderun Kültür ve Dayanışma Derneğince (İs-Der) organize edilen ''Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesinin Dünü, Bugünü'' konulu konferansta, Doğu Türkistan'ın dünyaya unutturulmak istendiğini belirtti.

Türk devleti ve halkının, Doğu Türkistan'a yakın ilgi gösterdiğini, ''5 Temmuz katliamlarının'' haberlerinin, internet sayesinde aynı anda tüm dünyaya yayıldığını, Çin'in bunu beklemediğini anlatan Tümtürk, şöyle konuştu:

''Türk devleti, iktidarıyla muhalefetiyle Doğu Türkistan'ın yanında olduklarını göstermiştir. Son olarak Urumçi'de yaşanan olayların ardından Türkiye'deki herkes ayağa kalktı ve Türk halkı Doğu Türkistan'daki kardeşlerinin yanında olduklarını gösterdi. Türk milletine her zaman müteşekkir olacağız. Türk milleti sokağa dökülmeseydi, tepki göstermeseydi 10 bin kişi katledilirdi. Türk milletinin duyarlılığı sayesinde daha büyük bir katliamın önüne geçildi. Çin bu topraklardan asla vazgeçemez. Çünkü, bu toprakların altında 118 çeşit maden yatağı bulunmaktadır. Bu nedenle Çin, Doğu Türkistan'dan ayrılırsa kalkınmasını sürdüremeyeceğini biliyor.''

Çin'in, son yıllarda Doğu Türkistan da 46-47 adet nükleer deneme yaptığını, bunun dışında başka ülkelerin de yapmasına izin verdiğini anlatan Tümtürk, bu nedenle  on binlerce Türk'ün yaşamını kaybettiğini, sakat doğumlar ve kanserli insan sayısının arttığını bildirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler