YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katliam değil meşru müdafaa
İki ayrı ırkçı saldırıda 77 kişiyi katleden Norveçli Breivik'in yargılandığı dava başladı. Duruşma öncesi aşırı sağcı selamı veren Breivik "Bu mahkemeyi tanımıyorum" dedi
Katliam değil meşru müdafaa
17 Nisan 2012 / 08:13 Güncelleme: 17 Nisan 2012 / 08:13

Geçen yıl 22 Temmuz'da Norveç'te düzenlediği iki ayrı ırkçı saldırılarda 77 kişiyi öldüren aşırı sağcı Anders Behring Breivik'in yargılandığı dava dün Norveç'in başkenti Oslo'da başladı. Cezai ehliyeti olup olmadığına karar verilmesi için 4 psikiyatristin de izlediği dava dün sabah olağanüstü güvenlik önlemleri altında başladı. Bu dava için özel olarak tasarlanan mahkeme salonuna giden tüm yollar kapatıldı. 200 kişilik salonda kurbanların yakınlarıyla Breivik'in durduğu alan cam bölmelerle ayrıldı. Tarzı olan sakal şekliyle dikkat çeken Breivik takım elbiseyle getirildiği salonda kelepçeleri çıkarılır çıkarılmaz aşırı sağcı selamı yaptı.

'HAPİSTE ÇALIŞAN YAZARIM'
Ardından savcıya dönüp, "Emirleri çok kültürlülüğü savunan Norveçli politikacılardan alan Norveç mahkemelerini tanımıyorum. Ayrıca hakim Wenche Elisabeth Arntzen'e de tanımıyorum. Kendisi, Norveç eski Başbakanı ve İşçi Partisi lideri Gro Harlem Brundtland'ın kız kardeşinin dostudur" dedi. Breivik mesleği sorulduğunda "hapishaneden çalışan yazar" cevabını verdi. Norveç televizyonlarının canlı yayınladığı, dünyadan 1400 gazetecinin yerinde takip ettiği duruşma 77 sayfalık iddianamenin okunmasıyla başladı.

İDDİALAR UYKUSUNU GETİRDİ
Kurbanların nasıl öldükleri ve yaralandıkları tüm ayrıntıları ile yayımlanan video görüntüleriyle gösterildi. İddianame okunurken verdiği en büyük tepki esnemek olan Breivik saldırıları üstlendi. Ancak yaptıklarının suç sayılmadığını iddia ederek "Norveç halkını ve kendimi korumak için yaptım" dedi. Savcılar Breivik'in "manifestom" dediği ve katliam öncesi YouTube'a yüklediği 12 dakikalık İslam karşıtı videosunu salonda izletti. Duruşma başında soğukkanlı duran Breivik kendi bu görüntülerle duygulanarak ağladı. 'İyi misin' diye soran avukatına 'İyiyim. sadece çok duygusal bir film" dedi. Bugün ifade vermeye başlayacak Breivik'in sözleri aşırı sağcı propoganda yapmasını engellemek için TV'lerden yayımlanmayacak.

YA HAPİS YA AKIL HASTANESİ

10 hafta sürecek davadan psikiyatristlerin de görüşüyle çıkacak sonuca göre Breivik ya şu an kanunlardaki azami ceza olan 21 hapse mahkum edilecek ya da akıl hastanesine gönderilecek. Brevik hakkında daha önce bir kez "Akli dengesi yoktur" bir kez de "Cezai ehliyeti vardır" raporları verilmişti.

"DELİ" DENİLMEK İSTEMİYOR
Breivik kendisine "deli"denilmesinin en kötü sonuç olacağını söylemişti. Norveçli cani aşırı sağcı örgüt üyesi olduğunu iddia etmiş ancak polis, buna dair bir kanıt elde edememişti.

Psikiyatristler: Bencillik ağlattı
Anders Behring Breivik'in YouTube'a koyduğu manifesto videosunun salonda gösterilmesi sırasında gözyaşı dökmesi akıllara "Yaptıklarından pişman mı" sorusunu getirdi. Ancak Norveç gazetelerinin bu konuda görüş aldığı psikiyatristler Breivik'in bencilliğinden dolayı yaptıklarından gurur duyarak ağladığını söyledi. Psikiyatrist Svenn Torgersen, "Öldürdüğü kişiler gösterilirken, kendi eseri olan bir propaganda videosu yayınlandığında duyguları kabardı. Bu da aşırı bencil bir kişiliğin göstergesi" dedi. Breivik'in avukatı Lippestad'ın "Avrupa'yı kurtarmak için verilen savaşa ağladı" yorumu ise şaşırttı  (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler