YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katilin görüntülerini silmişler
Danıştay’da silinen görüntülerin sırrı adım adım çözülülüyor.
Katilin görüntülerini silmişler
23 Nisan 2010 / 08:32 Güncelleme: 23 Nisan 2010 / 08:33

TÜBİTAK'ın Danıştay saldırısıyla ilgili olarak Ergenekon mahkemesine gönderdiği "görüntüler silinmiş ve isimleri değiştirilmiş" tespitini yapan raporu tartışılırken hain saldırıyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Danıştay'ın kamera kayıt sistemiyle oynanarak saldırıyı gerçekleştiren Alparslan Arslan'ın cinayet öncesinde yaptığı keşiflerin gizlendiği öne sürüldü. Danıştay'daki güvenlik kameralarının kayıtlarını yapan harddiskin 11 Mayıs'ta ve 17 Mayıs'ta iki kez değiştirildiği OYAK Güvenlik'in kayıt formlarında yer aldı.

HARD DİSK DEĞİŞTİRİLDİ

Avukat Alparslan Arslan'ın 17 Mayıs 2006'da işlediği saldırı öncesinde Danıştay'ın güvenlik kameralarıyla ilgili dikkat çekici gelişmelerin yaşandığı belirlendi. OYAK Güvenlik'ten 11 Mayıs 2006'da Danıştay'a giden teknik görevli Serkan Akyıldız, çalışmalarının ardından hazırladığı OYAK Güvenlik Servis Formu’nda kayıt cihazlarının hard diskinin değiştirilerek sistemin faal bir şekilde bırakıldığını not düştü. Ancak kayıt cihazlarının hard diskinin yenilenmesine karşın, 5 gün sonra yani 16 Mayıs'ta kameraların kayıt yapmadığı tespit edildi. Kayıtlarının kaydedilemediği anlaşılınca, durum tekrar OYAK'a iletildi.

5 GÜN KAYIT YAPILMADI

Aynı gün saat 16.00'da firma çalışanı Serkan Akyıldız, cihazı kontrol edip arızanın giderilemeyeceğini belirterek kayıtların yapıldığı hard diski teslim aldı. Danıştay saldırısından 18 saat öncesinde tespit edilen bu durum 5 gün boyunca Danıştay kameralarının hiçbir görüntüyü kaydedemediğini gözler önüne serdi. Kameraların kayıt yapmadığının anlaşıldığı 11 Mayıs'tan 16 Mayıs öğlen saatlerine kadar geçen sürede Arslan'ın Danıştay binası içinde ve çevresinde keşif çalışması yürütmesi kaydedilemedi ya da görüntü kayıtlarına müdahale eden görevliler tarafından sonradan silindi. Saldırıdan bir gün önce yani 16 Mayıs'ta Arslan'ın keşif çalışması yürüttüğünü ve içeride bazı kapıları zorladığını, Danıştay'ın bir temizlik görevlisi fark etti ve durumu özel güvenlik personeline bildirdi. Ancak Arslan elini kolunun sallayarak binadan gitti. Bu durum saldırıdan bir gün önce 16:00 itibariyle, Danıştay'da güvenlik kameralarının kaydeden cihaz olmadığını ve kayıt yapılamadığını gözler önüne serdi. 17 Mayıs 2006'da ise, saat 10:15 sıralarında Alparslan Arslan, Danıştay saldırısını gerçekleştirdi.

İKİNCİ KEZ DEĞİŞTİRİLDİ

Saldırının olduğu gün saat 15.00 sıralarında OYAK Güvenlik kayıt cihazlarını yerine takabildi. OYAK yetkilileri Serkan Akyıldız, Metin Almalı ve Murat Kablan, OYAK formunda "16 Mayıs'ta teslim aldıkları kamera kayıtlarının bulunduğu hard diskteki görüntülerin arızalar nedeniyle kurtarılmadığını" raporlarında belirtti ve yeni kayıt cihazını taktı. Ancak, Ankara 11. Ağır Ceza tarafından OYAK'tan talep edilmeyen hard diskler, davanın Ergenekon'la birleştirilmesinden sonra İstanbul 13. ACM tarafından istenildi. TÜBİTAK'ın incelemesi sonucu bulunan kayıtlar ise, 16 Mayıs'ta arızalı olduğu gerekçesiyle değiştirilen cihazdaki görüntülerin, arıza nedeniyle değil kasten silindiğini ortaya koydu.

Hain suikastte cevap bekleyen sorular...

Danıştay'ın güvenlik kameralarına yapılan müdahaleler Türkiye'yi sarsan cinayetin keşif aşamasında gözden kaçmasına imkan sağladı. Bu durum akıllara şu soruları getirdi:

MÜDAHALE PROVA MIYDI? 

** Saldırının hemen öncesinde kameraların arızalanması bir tür prova mıydı, kameralara müdahale provanın bahanesi miydi?

** Saldırgan Arslan’ın, bir gün önce Danıştay binasında ve çevresinde keşif yaparken kameralara yakalanmayacağı özgüveni bu durumdan mı kaynaklanıyordu?. 

** OYAK Güvenlik Servis formuna göre saldırıdan 6 gün önce yani 11 Mayıs 2006'da kayıt cihazları değiştirilmişti. Değiştirilen bu hard diskte, Arslan'dan önce keşif yapanların görüntüleri mi vardı?

** TÜBİTAK'ın OYAK'tan alarak incelediği hard diskler arasında 11 Mayıs'ta değiştirilen hard diskler de var mı?

OYAK MI KURGULADI?

** Arızalar bir tesadüf mü? Yoksa OYAK tarafından kurgulanmış zamanlı ve kasıtlı arızalar mı? Ya da Danıştay'ın içerisinden bu arızalara yardımcı olan birileri mi vardı? 

** Danıştay saldırısının ilk görüldüğü Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, neden OYAK'tan bu görüntülerin bulunduğu hard diskleri istemedi?

ÇÖLAŞAN BİLGİYİ KİMDEN ALDI

** Saldırıya uğrayan Danıştay 2. Daire Başkanı Ayfer Özdemir'in olmadığını söylediği halde saldırgan Arslan'ın olay anında tekbir getirdiğini söyleyen eski Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan bu bilgiyi kimden aldı?

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler