YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katil müslümanlığı terk etmiş
Katil müslümanlığı terk etmiş
03 Haziran 2010 18:05
Hıristiyan din adamı öldürüldü

Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese'yi öldürdüğünü itiraf eden Murat Altun'un, Müslümanlığı terk ederek Katolik inancına geçtiği öğrenildi.

Şoför Murat Altun'un Piskopos Padovese'nin hizmetinde olduğu süre içerisinde Müslümanlığı terk ederek Katolikliği benimsemiş biri olmasının yanı sıra son bir aylık dönemde psikolojik sorunlar nedeniyle zaman zaman tedavi amacıyla hastaneye gittiği kaydedildi. Edinilen bilgilere göre, Piskopos Padovese'nin bilgisi dahilindeki tedavi süreci, özellikle son bir haftada sıklaşmıştı.

Cinayet, Papalık Anadolu Temsilciliği görevinin yanı sıra Türkiye Katolik Piskoposlar Kurulu başkanlığı görevini yürüten Piskopos Padovese'nin Kıbrıs Rum kesimine gitmeye hazırlandığı bir dönemde işlendi. Padovese, Papa 16. Benediktus'un 4-6 Haziran tarihleri arasında Kıbrıs Rum kesimine yapacağı resmi ziyarete katılmak üzere yarın Rum kesimine gidecekti.

Piskopos Padovese'nin Türkiye Katolik Piskoposlar Başkanı sıfatıyla 16-24 Ekim tarihleri arasında Vatikan'da yapılacak Orta Doğu Katolik Piskoposlar Sinodunun ana gündem maddelerinin tanıtımı amacıyla Lefkoşa'da Papa 16. Benediktus başkanlığında yapılacak toplantıya katılması öngörülüyordu.

Milano doğumlu 63 yaşındaki Padovese, 2004 yılından bu yana Türkiye'de görev yapıyordu. Kökeni Katoliklerin ünlü azizlerinden Assisili Francesco'ya dayanan Françeskocular (Fransiskenler) tarikatının Kapşonlular (Kapusenler) diye adlandırılan koluna intisap ederek 1973 yılında papaz olan Padovese, Türkiye'ye atanması öncesinde Papalık Antonianum Üniversitesi'nde uzun yıllar akademisyen olarak da görev yapmıştı. Piskopos Padovese, 11 Ekim 2004'te Papalık Anadolu Temsilcisi olarak atanmasından bu yana İskenderun'da yaşıyordu.

2004'TE GÖREVE ATANMIŞTI

Hatay'ın İskenderun ilçesinde bıçaklanarak öldürülen Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese 7 Kasım 2004 tarihinde bu görevine atandı.

Luigi Padovese, 31 Mart 1947'de Milano'da dünyaya geldi. 3 Ekim 1964 Lovere şehrinde Kapusen Manastırına giren, bir yıl sonra ilk yeminini eden Padovese, Gregoriana Üniversitesine katılarak 1975 yılında Kilise Tarihi ve Kilise Babaları bölümünden birinci olarak mezun oldu ve 1978 yılında bu konuda doktorasını tamamladı.

Milano Kapusen rahipleri okulunun doçenti olan Padovese, Papalık Ateneo Antonianrim'da Kilise Tarihi ve Kilise Babaları tarihi derslerinde eğitmenlik yaptı.

Antoniamim'da Ruhsallık Kurumunun Başkanı olan Padovese, 1994 yılında Doğu Kolejleri ve Dinsel Eğitim kuruluşları için Doğu Kiliseleri Kongresinin delegesi unvanını aldı.

21 Haziran 2004 tarihinde Papa 11. Yuhanna Pavlus Padovese'yi Azizleri Araştırma Kongresinin Danışmanı olarak atadı. 23 kitabı ve çok sayıda köşe yazısı yayınlanan Padovese, 1989'dan beri her yıl Efes'te (Selçuk) Aziz Yuhanna, Tarsus ve Antakya'da ise Aziz Pavlus ve Petrus uluslararası sempozyumları düzenledi.

Padovese, 7 Kasım 2004'te İskenderun'da Katolik Müjdeleme Kilisesi'nde gerçekleştirilen törende, görevi İzmir'e atanan Rugero Franceshini'den devralmıştı. AA

Hatay'ın İskenderun ilçesinde görev yapan Anadolu Episkoposluğu ve Havarisel Vekili Luigi Padovese, bugün evinde uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti.

Padovese, önceki gün Hatay'ın İskenderun ilçesinde uzun yıllar sinema olarak kullanılan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek kiliseye dönüştürülen Süryani Katolik Kilisesi'nin ilk ayinine katılmış, burada İsrail'in saldırısını kınamıştı. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler