YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katil Esed'den kaçtılar, Avrupa medeniyetiyle (!) karşılaştılar
Macaristan, Sırbistan sınırında bekleyen binlerce mülteciye sert müdahalede bulundu. Tazyikli su ve biber gazı ile mültecilere saldıran Macaristan'a tepkiler sürerken, BM "Şok olduk" açıklamasıyla yetindi.
Katil Esed'den kaçtılar, Avrupa medeniyetiyle (!) karşılaştılar
17 Eylül 2015 / 14:59 Güncelleme: 17 Eylül 2015 / 19:05

Macaristan-Sırbistan sınır kapısında Macaristan'ın kapıları açmasını bekleyen yüzlerce sığınmacı ile Macar polisi arasında arbede çıktı.

Tazyikli su ve biber gazlı müdahale

Sığınmacıların Sırp-Macar sınırını kapatan demir kapıyı zorladıkları ve bunun üzerine Macar polisinin tazyikli su ve biber gazı ile göstericilere müdahale ettiği görüldü. Devrilen kapı polis kordonu ile kapatıldı.

"Biz mülteciyiz, barış için buradayız"

Sığınmacıların, Macar tarafına ''Bizler mülteciyiz. Barış için burdayız. Kavga etmek istemiyoruz. Size hiç bir kötülüğümüz dokunmadı'' diye seslendikleri görüldü.

Türkiye böyle karşılıyor

Mültecilere yapılan bu insanlık dışı muamele, akıllara Türk askerlerinin sınırda Suriye, Irak ve Kobani'den gelen mültecileri nasıl karşıladığını getirdi. İç savaşın çıktığı 2011 yılından beri açık sınır kapı politikasını uygulamaya devam eden Türkiye, mültecileri çok sıcak bir şekilde karşılıyor.

foto-305.jpgrs1-443.jpg

Ban Ki-mun: Şok oldum

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriyeli sığınmacıların Macaristan ve Sırbistan'da gördükleri muamelenin kabul edilemez olduğunu söyledi. Ban, sığınmacıların Macaristan ve Sırbistan'da karşılaştıkları muameleyi de eleştirerek, "Sığınmacı ve göçmenlerin buralarda uğradıkları muamele nedeniyle şok oldum. Bu kabul edilebilir değil. Tüm ülkelerin kendi sorunları var ancak savaş ve işkenceden kaçan insanlara şefkatle yaklaşılmalı ve insanlık onurlarına saygı gösterilmeli" diye konuştu.

Sırbistan Macaristan'a tepki gösterdi: Protesto ediyoruz

Sırbistan, Macar polisinin Macar-Sırp sınırındaki ortak bölgede sığınmacılara tazyikli su ile müdahale etmesini protesto etti.

Sırbistan Sosyal İşler Bakanı Aleksandar Vulin, yaptığı açıklamada, Macaristan-Sırbistan sınırındaki ortak bölgede dünden beri kapıların açılmasını bekleyen yüzlerce sığınmacı ile Macar polisi arasındaki arbedede Macar polisinin tazyikli su kullanmasını protesto ettiklerini açıkladı.

Sınırı 30 gün kapattılar

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Röszke-Horgos sınır kapısının 30 günlüğüne kapatıldığını açıkladı.

Macaristan-Sırbistan sınırı arasındaki ortak bölgesinde dünden beri kapıların açılmasını bekleyen yüzlerce sığınmacı ile Macar polisi arasında bugün arbede çıkmıştı. Macar polisi, sınırı kapatan demir kapıyı zorlamaları üzerine sığınmacılara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etmişti.
Macaristan: Hırvatistan sınırına da tel örgü çekeceğiz

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Hırvatistan sınırının da bazı bölgelerinin tel örgü ile kapatılacağını söyledi.

Orban, Avusturya Die Presse gazetesine verdiği ropörtajda, Macar-Hırvat sınırındaki bazı bölgelere tel örgü çekileceğini, konu ile ilgili İçişleri Bakanı ile konuştuğunu ve planların hazırlandığını ifade etti. Başbakan Orban, sığınmacılarla mücadele konusunda gerçek gücü tel örgüden değil, ağırlaştırılan yasalardan aldıklarını belirtti.

AA - REUTERS

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler