YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kasette zorla alıkonulan iki şahsın sorgulanma gör
Kasette zorla alıkonulan iki şahsın sorgulanma gör
Kasette zorla alıkonulan iki şahsın sorgulanma gör
14 Eylül 2008 / 12:17 Güncelleme: 14 Eylül 2008 / 00:00

Ergenekon terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında mart ayında İşçi Partisi'nin Beyoğlu'ndaki binasına baskın yapan polis, ilginç bir video kaset ele geçirdi.


Görüntüler incelenince, iki şahsın zorla alıkonularak sorgulandığı belirlendi. Güvenlik görevlisi olarak İP'te işe başlayan söz konusu kişiler, Doğu Perinçek'e suikast düzenlemeye çalışmakla itham ediliyor. Sorgulamayı kimin yaptığı ve suçlanan şahısların akıbeti konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.


Ergenekon iddianamesinin ek klasörleri arasında yer alan belgelere göre, güvenlik güçleri Aydınlık dergisi ve İşçi Partisi'nin bulunduğu Beyoğlu İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı'ndaki binaya 21 Mart 2008 tarihinde operasyon düzenledi. Aydınlık dergisinin eski sayılarının arşivlendiği, muhasebesinin tutulduğu birinci katta arama yapan polis, bir video buldu. Kasette, beyaz plastik sandalyelere oturtulan Erdal ve Hüseyin isimli şahısların İşçi Partililer tarafından ayrı ayrı hesaba çekildiği görülüyor. Sorgulamayı yapan kişiler ekrana yansımıyor, sadece sesleri duyuluyor. Erdal isimli şahsın, yasadışı TİKKO üyesi olduğu ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'e düzenleyecek suikastla ilgili bilgiler verdiği tespit edildi. Hüseyin ise Erdal'ın kendisine Doğu Perinçek'i öldüreceğini söylediğini aktarıyor. Yapılan incelemelerde Erdal ve Hüseyin isimli şahısların İP'de güvenlik elemanı olduğu belirlendi.


Polis, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk'a görüntülerin ne amaçla çekildiğini, soru soran kişinin kim olduğunu, Erdal ve Hüseyin isimli şahısları tanıyıp tanımadığını, görüntülerde geçen konularla ilgili emniyete bilgi verip vermediklerini sordu. Bolluk şu cevabı verdi: "Kasetleri burada gördüm, kasetlerdeki ismi geçen şahısları tanımıyorum, sesler de tanıdık gelmedi. Ancak görüntülerdeki sandalyelerden bizim binamızda da vardır. Doğu Perinçek de bana böyle bir bilgi vermedi."


Ergenekon dosyasında, İP lideri Doğu Perinçek'e 1998'de bir suikast planlandığının ipucunu veren bir el yazısı not çıkmıştı. Yine geçen yıl İP, Perinçek'e 20 Mart 2007 tarihinde suikast girişiminde bulunulduğunu öne sürmüştü. İddiaya göre Perinçek'in makam otomobilinin fren hortumları kopartılmıştı. Doğu Perinçek, 'Ergenekon terör örgütünün yöneticisi' olduğu iddiasıyla Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.


BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler