YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kasetler montaj olabilir'
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, MHP'yi sarsan kaset skandallarıyla ilgili, 'Kaset içerikleri montaj da olabilir.' dedi.
'Kasetler montaj olabilir'
23 Mayıs 2011 / 15:01 Güncelleme: 23 Mayıs 2011 / 15:04

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, MHP'deki istifalarla ilgili olarak, ''Kaset içerikleri montaj da olabilir. Ama benim dikkatimi çeken bugüne kadar hiçbir kimse kendisi ile ilgili servis yapılan bu kasetlere yönelik olarak montaj iddiasında bulunmadı. Hatta bazıları sinyal almak suretiyle istifa etti'' dedi.

Yazıcı, Perakende Sektörü Eylem Planı çerçevesinde, antrepoların lojistik dağıtım merkezleri olarak kullanılmasını sağlayacak projenin ayrıntılarının açıklandığı toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, MHP'deki kaset olayları ve istifalara ilişkin olarak, örtülü, kapaklı hiçbir işlerinin bulunmadığını, her alanda şeffaflıktan yana olduklarını söyledi.

Siyasetin gönüllü bir iş olduğunu, insanların siyasete kendi rızası ile girdiğini ifade eden Yazıcı, ''Ama siyasetçi bana göre kendi rızası ile gönüllü olarak siyasete girmekle, kendisine bir siyasi alan belirlemekle, hak ve özgürlüğünü kendi rızası ile sınırlayan adam demektir. 'Ben siyasete girdim, bütün hobilerimi istediğim gibi icra ederim'... Böyle bir lüksün yok, ya girmeyeceksin ya da giriyorsan buna özen göstereceksin. Toplumun yadırgadığı, eleştireceği alanlardan uzak duracaksın'' diye konuştu.

Kişilerin görev alanları dışındaki faaliyetleri ile ilgili davranışlarının izlenmesinin yasa ile mümkün olduğunu söyleyen Yazıcı, ''Bu kasetlerin elde edilişinde böyle bir yasal dayanak olmadığı anlaşılıyor. Bu bakımdan üzerinde önemle durulması gerek. Bunlar açıklandı. Kaset içerikleri montaj da olabilir. Ama benim dikkatimi çeken bugüne kadar hiçbir kimse kendisi ile ilgili servis yapılan bu kasetlere yönelik olarak montaj iddiasında bulunmadı. Hatta bazıları sinyal almak suretiyle istifa etti'' ifadesini kullandı.


-''KAYITLARIN MONTAJ ARACI OLARAK KULLANILMASI SON DERECE YANLIŞ''-


Kayıtların bir şantaj aracı olarak kullanılıyor olmasının son derece yanlış ve tehlikeli olduğunu belirten Yazıcı, Türkiye'de siyaseti milletin dizayn edeceğini, bunun dışında hiçbir gücün, hiçbir örgütün böyle bir alanı düzenleme hak ve yetkisine sahip olmadığını, bu bakımdan da konunun üzerinde titizlikle durulması gerektiğini kaydetti.

Yazıcı, ''Bu konuyla alakalı gerçekten bu kasetlerin öznesi durumunda siyasi partilerin, bunların sözcülerinin partimizi veya hükümeti suçluyor olmaları da gerçekten dayanaksız. Bir yorum olarak söylüyorum, bilgiye dayanmıyor, bir kişi ile alakalı herhangi bir mekanın değişik yerlerinde görüntülerin aynı kasette yer alıyor olması orada birlikte hareket edildiği şeklindeki bir kanaate de yol açıyor'' dedi.

''Sizce montaj mı, izlediniz mi kasetleri '' şeklindeki soru üzerine de Yazıcı, ''Ben uzman değilim. Bu tür şeyler montajlama yöntemiyle de servis yapılmış olabilir. Ama diyorum ki, piyasaya sürülen bu kasetlerle ilgili olarak, bunların öznesi konumundaki siyasetçilerden hiçbirinin 'montajdır' şeklinde iddiası olmadı. Bunu da ilginç buluyorum'' şeklinde konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler