YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaset açıklaması: Montaj
Kaset açıklaması: Montaj
20 Mayıs 2010 13:06
Ulusal Kriminal Bürosu yetkilisi Uğur Kurtulan skandal kasetle ilgili yaptığı açıklamada görüntülerin montaj olduğunu ve görüntülerdeki kişilerin Baykal ve Baytok olduğunun ispat edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Deniz Baykal ve Nesrin Baytok'a ait olduğu iddia edilen ve internette yayınlanan 'kasetle' ilgili yeni belgeler açıklandı. Baykal, bu işi incelemek üzere bir ekip oluşturdu. Londra ve Türkiye'de ofisi olan Ulusal Kriminal Bürosu kaseti inceledi ve bir rapor yazdı. Avukatlar, görüntülerle ilgili raporları sorumluların yakalanması için savcılığa gönderdi.

GÖRÜNTÜLERDEKİ BAYKAL VE BAYTOK DEĞİL

Görüntüleri inceleyen Ulusal Kriminal Bürosu yöneticisi Uğur Kurtulan şunları söyledi:

Sayın Deniz Baykal'ın görüntüsünün analizini, anomalilerin tespitini, ayrıştırılmasını raporlanmasını istediler.İddia edilen bir cinsel olaya giriştiği iddia edilen sayın Deniz Baykal'ın vücudunun morfolojik izleriyle, bizim elimizde sayın avukatı tarafından tespit edilen ve elimizde bulunan Sayın Baykal'ın mayolu resimleri, ayrıca Nesrin Baytok'un, TBMM'deki muhtelif yan yana oldukları ve videolardan alınan resimler tarafımızdan incelendi.Sayın Deniz Baykal'ın bu olayda, sayın Nesrin Baytok'la ilişkinin olmadığı düşüncesindeyiz. Burada montaj kullanılmak suretiyle, bu görüntünün biz kriminal incelememizde modifikasyonla değiştirildiği kanaatindeyiz.

GÖRÜNTÜLER MONTAJ

Birinci odadaki kişilerin sayın Deniz Baykal'ın olduğu varsayımı üzerine bir analiz yapıldı. Oysaki birinci bölümdeki varsayılan kişinin de, birinci bölümdeki baş kısmının muhtemelen ayakta duran bir Deniz Baykal videosundan montajlanmasıyla yapıldığını düşünmekteyiz.

İkinci bölümde cinsel temas sağlandığı ileri sürülen bölümdeki erkek ile birinci bölümdeki erkek daha orta boylu, ikinci bölümdeki erkek zayıf uzun boylu birisidir. İkinci bölümdeki erkek bacak adaleleri itibariyle bacak adalelerini kuruluşumuzun uzmanları inceledi. Oradaki vücutta, bacakta ve baldırda dağılan kıl yapısını incelediler. Buradaki yapının Deniz Baykal'ın avukatı tarafından tarafımıza verilen görüntüler nedeniyle benzer bir kişiye ait olduğu belirlenmiştir.

Bu olay bugün piyasa bolca satılan, verici kameralarla alındığını biz düşünüyoruz. Bu gibi kameralarla alınan görüntülerin, alım esnasında alıcıların kullanılabileceği, bunlarla dışarıdan izlenebileceği bir sistem kullanılmış olabilir. Aceleye getirilmiş bir iş olabilir.

MONTAJ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜREN HUSUSLAR

Bu görüntülerdeki dikkat çeken hususlar:

İlk oda görüntüsünde sayın Baykal olduğu öne sürülen kişinin oturmakta olduğu, sol karedeki yapının daha mütevazı olduğu, sağ karedeki odaların ayrı ayrı yerler olduğu düşünülmektedir.

Sol taraftaki görüntüde, rahat ve kendinden emin tavırları kişinin bulunduğu odaya hakim olduğu izleniyor. İlk odadaki sağ gömlek kolunun az katlanmamış olduğu, ancak ayağa kalkışta, gömleğinin kollarının yarım saniyede dirseğe kadar katlandığı görülmüştür.

Bu olay, ilk odadaki gerçek Deniz Baykal görüntüsü üzerinde oynama yapıldığını gösteren bir durumdur.

Kamera olan bir yerde soyunup giyinmesi, eşyalarını gardıroba bırakması, oradaki kişinin kameraya poz verdiği intibasını yaratmaktadır.

İkinci bölümdeki kısımda, görüntünün bir bölümünde asıl pantolonunu alırken göründüğü, bir erkeğin soyunduğu yerde pantolonunu götürüp gardıroba asması uygun olmayan şüpheli bir hareket olduğu görüşündeyiz.

İnsan kasetin orjinalini inceler........
 // karatas
Sözde "Kriminal "Büro bence en "teknik" hatayı yaparak,Kasetteki kişilerin Baykal veBaytok olamadığını iddia ettiler.Peki Hata ne idi:Elerindeki Kaset kopya olan kasetti,yani orjinal kaset değildi.Orjinal olmayan bir bilgi veya belgede bırakın günlerce incelemeyi,yıllarca inceleseniz kasetin içeriği ile ilgili "teknik"bir sonuç elde edemezsiniz ve söyleyeceğiniz sözler temenniden öteye geçemez.Ayrıca inceleyen Büro,Bas parayı al raporu şeklinde çalışıyor....
20 Mayıs 2010 15:15
AVUKATLARIDA ACEMİYMİŞ !
 // BATUHAN
Montaj demek sahte veya sanal demek değil gerçek olduğunun en sağlam ispatıdır.Var olan bir görüntünün montajı yapılır, şimdiye kadar yayınlanan ama “montaj” denilen bu tür görüntülerin hiç birinin sahte olmadığı ayrıca Baykal bile kendisi montaj demiyor. “Duvara kamera yerleştirmişler” diyor. O yönüyle de “komplo” olarak değerlendiriyor.Komplo olması görüntülerin gerçekliğini ortadan kaldırmaz. Daha çok senaryo üretirsiniz ama yorgan gitti kavga bitti...
20 Mayıs 2010 14:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler