YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kasaları dolar dolu bunun için kaos istiyorlar
Doğan ve İpek Grubu'nun gazeteleri dolar üzerinden kriz yaratmaya çalışırken, patronların cebi doluyor. Dolarda 1 kuruşluk artış Doğan'a 4, Koza'ya 2 milyon TL kâr ettiriyor
Kasaları dolar dolu bunun için kaos istiyorlar
10 Mart 2015 / 08:19 Güncelleme: 10 Mart 2015 / 08:27

Sabah'ta yer alan habere göre, dolardaki yükselişi gazeteleri üzerinden pompalamaya çalışan kaosun medya ayağının kendi ceplerini doldurduğu ortaya çıktı. 1 haftadır gazetelerinde "Durmuyor", "Dolar tarih yazıyor", "Yükseliş sürerse hedef 2.80", "İş dünyasında dolar korkusu" gibi manşetler atıp, halkta panik havası yaratmaya çalışarak, dövizin daha da tırmanmasını amaçlayan Aydın Doğan ve Akın İpek'in kasası dolar dolu. Dolardaki 1 kuruşluk artış Doğan ve Akın'ın şirketlerine milyonlarca dolar kazandırıyor.

1 kuruş 4 milyon TL kazandırıyor

Aydın Doğan'ın amiral gemisi Doğan Holding'in 2.1 milyar liralık döviz varlığı bulunuyor. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayınlanan son bilançosuna göre, döviz pozisyon fazlası 283.6 milyon TL. Döviz varlıkları 1.2 milyar dolara ulaşan ve döviz pozisyon fazlası, diğer kurlar hariç, 320 milyon dolar olan Doğan Holding, dolardaki bir kuruşluk artışı 4 milyon TL kâr olarak yazıyor.

Akın İpek'in parası dövizde

Paralel Yapı'nın en önemli finansörü, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet gibi medyasıyla kaos lobisinin tetikçiliğini üstlenen Akın İpek'in şirketi Koza Grubu da tıpkı Doğan Holding gibi dövizin üzerinde oturuyor. Koza Altın'ın 2013 sonunda sadece 42 milyon lira olan yabancı para döviz pozisyonu, geçen yılın eylül sonunda 461.3 milyon liraya ulaştı. Koza Altın'ın bankalardaki 1 milyar 69 milyon liralık mevduatının 714.7 milyon lirasını döviz mevduatları oluşturuyor.

Yüzde 10'luk artıştan tatlı kar

Döviz mevduatları, Koza Altın'ın 2 milyar 19 milyon TL olan bilanço büyüklüğünün üçte birinden fazlasını oluşturuyor. Yaklaşık 198 milyon dolar döviz fazlası olan Koza Altın, dolardaki yüzde 10'luk yükselişten yaklaşık 32 milyon TL kâr ediyor. Koza Altın, dolardaki her bir kuruşluk yükselişten, 2 milyon TL kur farkı kârı yazıyor. Koza'nın yıl sonu bilançosuna göre de kur farkı gelirleri 8.5 milyon liradan 106.2 milyon liraya yükseldi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler