YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kartlı doğalgaz kullananlar dikkat!
Ankaralılar'ın doğalgaz çilesine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu el koydu.
Kartlı doğalgaz kullananlar dikkat!
19 Ocak 2015 / 20:55 Güncelleme: 19 Ocak 2015 / 20:59

Aslında sorun, Ankara'ya doğalgaz dağıtım hizmeti veren Başkentgaz'ın özelleştirilmesinden sonra başladı.

Özel şirket, ön ödemeli sayaç kullanan abonelerin, doğalgaz biriktirmesini engellemek için kota uygulaması başlattı. Eskiden istendiği kadar doğalgaz alınabilirken özelleşme sonrası yaz ve kış ayları için ayrı ayrı kotalar koyuldu. Bu kotalar tepkiler üzerine yapılan artışlarla şu anda kış için 500 yaz için 90 lira olarak uygulanıyor.

Aboneler kotalara isyan ederken bu kez sayaç çilesi başladı. Sayacı bozulan vatandaş, mekanik yani faturalı sayaca geçilmesi için zorlandı. Üstelik sayaç bedeli de vatandaşa fatura edildi.  Kış ortasında donmaktansa 450 lira'ya yakın sayaç bedelini ödemekten başka çare kalmadı.

Gökçek: "Dava açabilirsiniz"

Konuyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek Kanal A'ya konuştu. Gökçek; "Mesela bir pil değiştirilecek diyelim, pil için defaatle insanlar müracaat ediyor ama gelmiyorlar. 5-6 gün sonra diyorlar ki bunun tek yolu var, geleceksin sayacını, elektronik sayacını değiştireceğiz, yerine normal sayaç takacağız. Bunun için de depozito yatıracaksın. Yapılan uygulamadaki bir yanlışlıksa EPDK'ya, hukuki bir yanlışlıksa, suç unsuru varsa direk savcılığa başvurmalılar.

"Abonelere zorlama uygulanamaz"

Abonelerin sayaç değişimine zorlanması, tüketici derneklerini de isyan ettirmişti.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise konuyla ilgili olarak;  "Pilin bitmesi gibi çeşitli gerekçeler gösterilerek güvence bedeli adı altında 406 lira karşılığında sayaçlar değiştirilmektedir. Tüketicilerin onay ve rızası olmadan 11,30,25 ön ödemeli sayacın mekanik sayaçla değiştirilmesi konusunda abonelere hiçbir şekilde zorlama uygulanamaz." dedi.

Kış ortasında, aniden patlak veren arızalar, şirket üzerindeki şüpheleri artırdı.

Çakar; "Anlaşılabilir gibi değil. Aynı sorunlar aynı anda nasıl yoğunlaşabilir bunu anlayabilmiş değiliz. Burada söyleniyor ki bunlar bile bile bozuyor.

İşte tüm bu iddiaları incelemek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu harekete geçti. "Aboneler arıza nedeniyle sayaç değişikliğine zorlanamaz" dedi... "Sayaç değiştirilse bile, sayaç bedeli aboneden tahsil edilemez"  diye de ekledi. Kendi isteğiyle mekanik sayaca geçenlerden, bağlantı bedeli, sayaç değişim bedeli gibi masraflar olmaksızın, sadece abone güvence bedeli alınabileceğinin altını çizdi. Başkentgaz'ı uyaran EPDK, iddia ve şikayetlerle ilgili inceleme başlattı.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Ömer demir
Ömer demir ben evimi Kırediyle aldım DOGALGAZ satim karlı abonelini üstüne al dediler ssayacımı söküp faturalı sayaç takacaaklar ama benim madi gücüm buna yetmiyor ne yapmam lazım bilgilerinize arz ederim...
12 Şubat 2018 23:40
 // yusuf
Kartli mi yoksa faturalimi çok yakar.fiyatim duser...
03 Aralık 2016 22:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler