YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kars'ta 178 şehit anısına anıt yapıldı
Kars'ta 178 şehit anısına anıt yapıldı
24 Temmuz 2014 16:09
Kars’ın Arpaçay İlçesi'ne bağlı Büyükçatma Köyü’nde, Ermeni çeteleri tarafından şehit edilen 178 kişi için yaptırılan anıtın açılışı törenle yapıldı.

Arpaçay Kaymakamlığı tarafından Büyükçatma Köyünde yaptırılan 1915- 1918 olaylarında Ermeni çeteleri tarafından hunharca öldürülien 178 kişi için anıt mezar yaptırıldı. Anıtın açılışına Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem, Belediye Başkanı Erçetin Altay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Özbey, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Çelik, İlçe Emniyet Amiri Erkan Sönmez ile köylüler katıldı.

Yakınlarının bildirdiği şehit isimlerinin yer aldığı köyün girişindeki 5 metrelik anıtın açılışında Kuran-ı Kerim ve ilahiler okundu. Köyün girişindeki anıtın yapılan anıtını açılışı öncesi, şehitler için Kuran-ı Kerim ve ilahiler okundu. Kaymakam Faruk Erdem, "Ermeni çeteleri insanlık tarihinin utanç noktası diyebilecek şekilde zulüm yaptılar. Büyükçatma Köyü de onların güvenli bulduğu bölge imiş. Tren yoluyla bağlantılı olduğu için Ermeni çeteleri bu bölgede ciddi şekilde katliam yaptı. Bu anıt, Arpaçay'da Ermeni katliamına uğrayan tüm şehitleri temsil ediyor" diye konuştu.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler