YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karşılamada Ali Babacan vardı
Karşılamada Ali Babacan vardı
Karşılamada Ali Babacan vardı
10 Nisan 2008 / 12:59 Güncelleme: 10 Nisan 2008 / 00:00

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, TBMM Genel Kuruluna hitap ettti. AK Partili vekillerin alkışladığı Barroso'yu CHP'li vekiller alkışlamadı.


Barroso Meclis'te şu konulara değindi.


"TİCARİ İLİŞKİLERİMİZ CİDDİ ORANDA ARTTI"


AB, Türkiye'nin önemli ticari partnerlerinden biridir. Ticaret ilişkilerimiz geçtiğimiz 5 yılda ciddi bir artış göstermiştir. Türkiye yabancı yatırımcılar için önemlidir ve  caziptir. Binlerce iş imkanı Avrupa'da ve Türkiye'de ilişkilerle artmaktadır.


AB ulus devletlerden oluşmuş bir topluluktur. Egemenlik hakları bir havuzda toplanmıştır. Beraber başarılı bir biçimde hareket edebilmek için böyle bir havuz vardır.


"TÜRKİYE'NİN REFORMLARI ÖNEMLİ ADIMLARDIR"


"Bizler de ortak amacımızla hareket ediyoruz. Görüyoruz ki AB'nin güvenilirliği ortak kurallar ve disiplinlere saygı göstermekle oluyor. Ortak politikalarımız içinde standartlar vardır. Bunun içerisinde teröre karşı ortak mücadele gibi alanlarda da mücadele etmekteyiz. Kriterler yerine getirilebilmelidir. Adaylığa giden ksıa bir yol yoktur. Detaylı ve sıkı ama adil bir biçimde gelişmeler yakından takip edilmektedir. Aday ülkelere gerekli reformları yaparken AB Komisyonu destekl vernmektedir. Bu müdahale değil ortak çalışmadır. Türkiye etkileyici değişiklikleri gerçekleştirmiştir. Örneğin ölüm cezalarının kaldırılması, DGM'nin kaldırılması, ana dil dışındaki eğitimin başlaması. İşkenceye sıfır tolerans politikası, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması örnek olarak gösterilebilir. Müslüman olmayan cemiyetlere yardım için Vakıflar Kanunu'nda değişiklikler yapılması da önemli bir adımdır. Bunlar bizim ortak değerlerimizdir. Bunlar anahtar önemi taşımaktadır."


LAİKLİK VE TÜRBAN TARTIŞMALARI


"Türkiye ve AB iklim değişikliklerinin de sarsıntılarını yaşamaktadır. Bazı zorluklarla karşı karşıyayız. Ama bunları aşıyoruz ortak bir biçimde. Doğru cevaplar için de ortak çalışma ve hayal gücü olmalıdır. Ceza Kanunu içindeki 301'in Avrupa standartları ile aynı hale getiriliyor olması çok memnuniyet verici. İnsanlar kendi düşündüklerini açıklarında ceza alırsa şüphe ortamı ortaya çıkar. Bu da demokratik ortamı uzaklaştırır.


Laikliğe dair devam eden tartışmaların öneminin farkındayım. Pek çok ülke bunu tartıştı. Eminim ki Türkiye de uygun çözümü bulacak. Türban da var burda. Türban, her kadının kendi görüşüne göre alması gereken karardır. AB müzakere sürecinde yardım etmekse bizim yükümlülüğümüzdür. Türkiye'nin amacından sapmadığını görmek istiyoruz. Reform, Türk vatandaşları için önemlidir. Şu anda en önemli konu yakalanmış olan ivmenin devamıdır. Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşmelerden sonra elde ettim ki Türkiye gelişmelerini sürdürmektedir Toplumunun genelinin dahil edileceği süreç çok önemlidir. Önemli olan müzakerelerin hızını belirleyecek olan Türkiye'nin kendi içinde katedeceği yoldur. Genel prensip bu olmuştur."


TERÖRİZİM KONUSU: "PKK HALA AB'NİN TERÖR LİSTESİNDE"


"Komisyon olarak terörizmin farkındayız. Saldırılar can kaybına, halk arasında huzursuluğa sebebiyet verdi. Hayatını kaybeden ailelere onları çok iyi anladığımızı söylüyoruz. Teröre karşı beraberiz. PKK, AB'nin terör listesinde yer almaktadır. "


KIBRIS'TAKİ KOŞULLAR


"Kıbrıs'ta tarihi bir fırsat yakalanmıştır. Avrupa topraklarında karşılaşılan çatışmalar, bölünmüşlük AB açısından kabul edilebilir değildir. Türkiye'nin de konuya kendini adamış bir biçimde çalıştığına inancım tamdır. Lokmacı Kapısı'nın açılması önemli bir adımdır. Çözüme ulaşılacaktır. Aynı biçimde genel anlamda gelişmeler karşısında somut adımlar attığınız için teşekkür ediyoruz. Yükümlülüklerin de yerine getirilmesi konusunda mutluluk duyuyoruz.


AB düzeyinde bilfiğiniz gibi Avrupa entegrasyonu her zaman sonu gelmeyen bir genişleme içindedir. Genişleme süreçleri ateşli tartışmalara sebep olmaktadır. Birleşik Krallık 2 kez reddedilip sonra üye olmuştur. Bu nedenle Türkiey'nin dışarıda kalacağını düşünmemeniz lazım. Türkiey'nin katılım sürecine dair farklı sesler duyacağınız için şaşırmayın. Bu demokratik tartışmanın normal bir parçasıdır. Türkiye'nin korkmaması gerekmektedir. Buna karşı dirençli olmalıyız. Türkiye ve AB katılım müzakeresi içindedir. Başlatılması kararı 2005'te AB'de üye olan hükümetlerin oybirliğiyle karar verilmiştir."


"TÜRKİYE AB'YE GİRECEKTİR"


İlişkilerimiz arasında çok büyük bir adım atıldığını görüyoruz. Herşeyin ötesinde yapılan reformlar Türk vatandaşları içindir. Karşılıklı ihmallerden dolayı bu projenin önüne önyargılar ve ihmaller çıkmaktadır. Bu mekanizmanın kendi içindeki teknik özelliklerini farketmek gerekmektedir. Üye ülkelerin her aşamada oybirliğiyle karar alması gerekmektedir. Türkiye reformlarıyerine getirdiğinde ve diğer ülkeler kabul ettiğinde Türkiye AB'ye girecektir. İş camiası, sendikalar, üniversiteler, STK'lar arasında yakın ve içten diyaloğun gerçekleştirilmiş olması gerekir. Türkiye'nin ve AB'nin ortak menfaatler içinde çalışacağını söylüyorum


 


BARROSO VE REHN ANKARA'DA


Başkente eşleriyle birlikte gelen Barroso ve Rehn'i Esenboğa Havalimanı'nda Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve eşi, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini ve Ankara Valisi Kemal Önal ile diğer yetkililer karşıladı.AB yetkililerinin Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ankara temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak olan AB yetkilileri, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilecek ve Gül'ün vereceği öğle yemeğine katılacak. Barosso ve Rehn, öğleden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlenecek. AB Komisyonu Başkanı Barroso, akşam saatlerinde TBMM'yi ziyaret edecek. TBMM Başkanı Vekili Güldal Mumcu ile görüşecek olan Barroso, ardından genel kurula hitap edecek. Barroso, TBMM'de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ile de görüşecek.AB heyeti, Başbakan Erdoğan'ın vereceği akşam yemeğine katılacak. Bu arada, TBMM Genel Sekreterliği, Barroso'nun Meclis'te ziyaret edeceği makamlarda herhangi bir arama yapılmadığını bildirdi. Genel Sekreterlik, "Ülkeler arasında yapılacak üst düzey resmi ziyaretlerde, ziyaret edilecek yerlerde ön çalışma yapılması genel bir uygulamadır. Bu kapsamda gelen heyet, TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü görevlileri eşliğinde ön çalışmalarda bulunmuştur. Heyet, TBMM Güvenlik Yönetmeliği kapsamında yapılması gereken rutin güvenlik uygulamalarından geçirilmiştir" açıklamasını yaptı.İstanbul temaslarıBarroso, İstanbul'da da Babacan tarafından onuruna verilecek yemeğe katılacak, Bilgi Üniversitesi'nde konuşma yapacak ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşecek.


Barroso ve Rehn, Ankara ve İstanbul temasları sırasında ayrıca diğer siyasi grup ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle görüşecek. Barroso ve Rehn'in ziyaret sırasında Türkiye'de çeşitli mesajlar vereceği, bunlar arasında Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine ve Türkiye'deki reform sürecine destek mesajlarının öncelikli olarak yer alacağı kaydediliyor. AB Komisyonu, Barroso ve Rehn'in Türkiye'ye yapacağı ziyaretin önceden planlandığını ve son dönemdeki gelişmelerle doğrudan bağlantılı olmadığını, ancak ziyaretin "kritik ve önemli bir zamanda" yapılacağının bariz olduğunu belirtmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler