YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karıncanın azmine hayran olacaksınız İZLEYİN
Karınca kendinden 10 kat büyük yükü böyle taşıdı
Karıncanın azmine hayran olacaksınız İZLEYİN
24 Ağustos 2009 / 19:33 Güncelleme: 24 Ağustos 2009 / 00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir karıncanın yerde bulunan sigara izmaritini yuvasına götürmek için gösterdiği azim ve çaba görenleri şaşırttı.


Çalışkanlıkları ve yardımlaşmalarıyla bilinen karıncaların azmi herkese örnek gösterilir. Yaklaşan kış öncesi gıda ve dolgu malzemelerini yuvalarına taşıma gayreti içinde olan karıncalar sıcaklığın 40 dereceyi aştığı Alanya'da ilginç görüntülere sahne oldu. Yerde bulunan sigara izmaritlerinden birini ağzıyla tutan karınca, kendisinin en az 10 kat büyük izmariti yaklaşık 16 metre uzaklıktaki yuvasına taşıdı.


İŞTE O GÖRÜNTÜLER...


İZLEYEMİYORSANIZ TIKLAYIN


 
 


5 KERE DENEDİ AMA VAZGEÇMEDİ


İzmariti 5 metre durmaksızın götüren karınca, önüne çıkan basamağı aşmak için bayağı çaba sarf etti. Yaklaşık 25 santimetre olan engele tırmanmaya çalışan karınca tam engeli aşmak üzereyken aşağı kaydı. Büyük çaba sarf etmesine rağmen yere düşmekten kurtulamayan karınca engele tekrar tırmanmaya başladı. İkinci, üçüncü ve dördüncü denemesinde de engeli geçemeyen karınca, yere düşünce engeli farklı bir yerden aşmak için yer arayışına girdi. Engelin biraz soluna doğru giden karınca, kaygan olmayan yer bulmaya çalıştı. Belirlediği yerden engele tırmanmaya başlayan karınca sonunda tepeye çıkmayı başardı.


Tepede yaklaşık 50 santimetre daha ilerleyen karınca bu kez aşağı inmenin yollarını aradı. Hiç dinlenmeyen karınca, izmariti 25 santimetre yüksekte bulunduğu yerden aşağı atmak yerine ağzıyla tutarak aşağıya indirdi. Önüne çıkan ufak engelleri de aşarak 10 metre daha giden karınca yuvaya yaklaşmayı zorda olsa başardı. İzmaritle gelen karıncayı gören yuvadaki diğer karıncalar da el birliğiyle izmariti yuvaya soktu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler