YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kargaşaya meydan vermeyelim
Kargaşaya meydan vermeyelim
22 Ağustos 2012 14:55
-TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 'açıklamada bulundu...

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Terör başka politikaların parçasıdır. Bunu vatandaşlarımızın iyi anlaması lazım. Bunun üstesinden gelebilmenin yolu, içeride kargaşaya meydan vermemektir. Çünkü terörün amacı ülkenin insanları arasında kargaşa çıkarmaktır. İnsanlarımızı karşı karşıya getirerek, istikrarını bozmaktır'' dedi.

Çiçek, önceki gün Gaziantep Şehitkamil İlçe Emniyet Amirliği yakınında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler ile dün vefat eden Fatma Şahin'in annesi Perihan Kıymık'ın cenaze töreninin ardından, patlamada yaralananların tedavi gördüğü Şehitkamil Devlet Hastanesi'ne geldi.

Yaralıları ziyaret eden Cemil Çiçek, Başhekim Ömer Aykut'tan yaralılar hakkında bilgi aldı.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, yaralıların durumunun sorulması üzerine, ''Durumları iyi. Ufak tefek hasarlar var. Ortopedik sıkıntılar var. Kısa sürede geçmiş olacak. Olayın öbür yanları önemli. Huzurlu bir şehrimizde bir vahşetin bir cinayetin, cinnetin, ortaya konmuş olması son derece üzücüdür'' dedi.

Cemil Çiçek, Türkiye'nin, dünyanın en sorunlu bölgelerinden birinde yer aldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Ne bugün ne de geçmişte burası çok rahat bir coğrafya değil. Bunu herkesin bilmesi lazım. Türkiye'nin gelişmesi, ülkenin büyümesi, dünya politikasında güç sahibi, söz sahibi olması, birçok uluslararası gücü, çevreyi rahatsız ediyor. Türkiye'nin gelişmesini, büyümesini engellemek isteyenlerin başvurdukları en önemli silah, son 40-50 yıldır terör olmuştur. Terör başka politikaların parçasıdır. Bunu vatandaşlarımızın iyi anlaması lazım. Bunun üstesinden gelebilmenin yolu içeride kargaşaya meydan vermemektir. Çünkü terörün amacı, ülkenin insanları arasında kargaşa çıkarmaktır. İnsanlarımızı karşı karşıya getirerek istikrarını bozmaktır.''


-''Herkesin safını ve durduğu yeri seçmiş olması lazım''


Çiçek, Gaziantep'in bölgede örnek bir şehir olduğunu, vatandaşların bunca tahrike rağmen bu oyunlara düşmediğini vurguladı.

''Terör, eninde sonunda Türkiye'nin üstesinden geleceği bir mücadeledir. Keşke kestirmeden bir çözüm yolu olsa'' diyen Çiçek, herşeye rağmen dikkatli ve itidalli olmak gerektiğini ifade etti.

TBMM Başkanı Çiçek, ''Bu işin böyle hap cinsinden bir çözümü yok, dünyada da yok. Teröre karşı yüzde yüz bağışıklığı olan tek bir ülke de yok. Türkiye bu tecrübeleri de yaşayarak bu belanın üstesinden de gelecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Temennimiz ve duamız odur ki yaşadıklarımız son acılarımız olsun'' diye konuştu.

Çiçek, '''BDP milletvekillerinin teröristlerle buluşması sırasında oradaki bir teröristin 8 askerin şehit edilmesinden sorumlu olduğu'' iddiasıyla ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

''Terör konusunda belki Türkiye'de en çok beyanat veren kişi benim. Türkiye için doğru olan neyse, onları söylemeye çalıştım. Artık kimsenin bir kısım maskeler takınarak, bu olaylar karşısında tavır almasının bir anlamı yok. Samimi olarak herkesin safını ve durduğu yeri seçmiş olması lazım. Herkes devletinden ne talep ediyorsa, teröre, cebire, şiddete, kan dökmeye, bu türlü vahşet icra etmesine gerek yok. Türkiye'nin demokrasi kanalları açık. Herkes bunları o kanallardan söyleyebilir. Onun için artık terör konusunda iki yüzlülüğe gerek yok. Ben bunları daha evvel de söyledim. O zaman dendi ki 'Cemil Çiçek ne demek istiyor '. İşte aynen bu olan şeyleri söylemek istedim.''

TBMM Başkanı Çiçek daha sonra 25 Aralık Devlet Hastanesi'ne geçerek, tedavi gören yaralıları ziyaret etti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler