YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kardeşliğimizi dalga dalga yayacağız"
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Demokratik açılımla ilgili iki muhattapları olduğunu söyleyerek, "bunlardan biri Meclis biri de millet" dedi. Atalay'ın sözleri açılımdan en kadar umutlu olduğunu da gözler önüne serdi
"Kardeşliğimizi dalga dalga yayacağız"
14 Kasım 2009 / 15:08 Güncelleme: 14 Kasım 2009 / 15:09

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılım çalışmalarının ciddi bir toplumsal, barış kardeşlik ve birlik projesi olduğunu belirterek, "Türkiye'ye dalga dalga kardeşliğimizi yayacağız" dedi.

Bakan Atalay, bir dizi açılış ve toplantılara katılmak üzere özel uçakla Adana'ya geldi. Bakan Atalay'ı Adana Havalimanı'nda Vali İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, AK Parti Adana Milletvekilleri Dengir Mir Mehmet Fırat ve Fatoş Zopcuk Gürkan karşıladı. Atalay, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün TBMM'deki oturumun tarihi bir oturum olduğunu ifade ederek, "Dün gayet verimli bir görüşme yapıldı. Meclisteki görüşmeler, yani bu işin koordinasyonunu yürüten bizler için oldukça faydalı oldu" diye konuştu.

Hükümet olarak başından beri bu çalışmaların nihai değerlendirme yerinin ve karar mercinin meclis olduğunu dile getirdiklerini kaydeden Atalay, daha sonra şöyle devam etti:

"İki muhattabımız var; birisi millet, diğeri milletin temsilcileri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Ve biz hükümet olarak, dün yüce meclise düşüncelerimizi götürdük, sunumumuzu yaptık. Ve dün, yüce meclise şöyle bir çağrıda bulundum, 'Gelin hep beraber Türkiye'ye bir kardeşlik iklimini yayalım. Burdan bir şefkat dilini Türkiye'ye anlatalım ve bu dalga dalga yayılsın'. Tabiki muhalefetin kendine göre eleştirileri olacak. Başından beri bildiğimiz şeylerdi bunlar. Orada muhalefetin söyledikleri, yeni şeyler de değildi. Aylardır dile getirilen hususlardı. Ama bizim söylediklerimizin çoğu yeni şeylerdi. Biz, bir demokrasi çağrısında bulunduk. Daha çok demokrasi, daha fazla özgürlük bizim konuşmalarımızın özü bunlardı. Ve inşallah bu çalışmalarımız verimli bir şekilde yürdüyecek. Muhalefetin dünkü konuşmalarından da faydalanabildiğimiz hususları biz yine alacağız. Giderek ortak bir dile doğru mesafe alacağımızı da zannediyorum. Dün onu da liderlerin konuşmalarında belli seviyede algılamış olduk. Salı günü daha sertti. Salı günü bir anlamda mecliste hiç istemediğimiz bir atmosfer vardı ama biz AK Parti olarak, dünkü oturuma iyi hazırlandık, konuşmalar olarak demiyorum. Mecliste biz gerginlik arttıracak, orada kargaşa oluşturacak hiç birşeye sebep olmayacağız. Muhalefet liderlerinin konuşmalarında bizim gurubumuzdan hiç bir müdahale olmadı. O konuşmalarda çok sert ithamlar vardı. Ama biz hepqsihni çok sakin bir şekilde dinledik. Ama sonrasında Başbakanımızın birşey söylemesiyle onlar meclisten ayrıldılar. Ama onların söyledikleri yanında muhalefet liderlerinin Başbakanımıza söyledikleri yanında Başbakanımızın söylediği çok hafif kalır"

Atalay, demokratik açılım konusunun ciddi bir toplumsal, barış, kardeşlik ve birlik projesi olduğunu vurgulayarak, "İnşallah çok verimli olacak. Ve Türkiye'ye dalga dalga bu kardeşliğimizi yayacağız" şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler