YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kardeş Öcalan tutanaklarla ilgili konuştu
PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, son günlerde basına sızan görüşme tutanaklarına ilişkin açıklamada bulundu.
Kardeş Öcalan tutanaklarla ilgili konuştu
03 Mart 2013 / 13:46 Güncelleme: 03 Mart 2013 / 13:51

Yaklaşık bir hafta önce ağabeyiyle görüştüğünü belirten Öcalan, "Süreçle ilgili bazı şeyler söyledi. Bana isim listesi verdi. 'Ben bu arkadaşlarla görüşmek istiyorum eğer genel başkanların, eş başkanların üzerinde dedikodu devam ediyorsa, gelemeyecek durumdalarsa, bana bu üç ismi verdi o arkadaşlara bildirirsiniz, o arkadaşların gelmesi gerekir' dedi. BDP heyeti, Kandil’e gidince de bilgi vermediler gelince de bilgi vermediler. Zaten basında da takip ediyoruz bunun gizli bir tarafı yoktur. Kamuoyu görüyor ne yapıldığını” diye konuştu.

Görüşme tutanaklarının kamuoyunda tartışıldığını hatırlatan Öcalan, "Bu gazetecilik diyebilirler ama bunlar hassas konulardır. Kan akıyor, bu kanın durması gerekiyor. Bunun için bunların manşetten verilmesi uygun değil, doğru da değildir. Yapanlar, veren insanlar belki o gazetecilik dolayısıyla bir şeyler kazanmaya çalışıyor ama çok ahlaki ve insani olarak görmüyorum ve doğru bir şey olduğunu da sanmıyorum. Bazı şeylerin süreci etkilememesi için dikkate alınması daha uygun olabilirdi” dedi.

Öcalan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı kişiler, bazı siyasi partiler, bu ülke 30 yıldır kan ağlıyor, o annelerin gözyaşına ne zaman derman olacaklar? Bu süreci bloke etmek isteyen eğer partiler ise, eğer siyasi kişiler ise, demokratik kurumlar ise, buna engel olmuyorlarsa sanıyorum ileri ki aşamalarda toplum bunu dikkate alabilir. Politik anlamda, siyasi anlamda bir şeyler kazanmak istiyorlar. Bana göre bu ahlaki değildir. Katkı sunmaları gerekir. MHP zaten ben milliyetçi partiyim diyor ama CHP ben sosyal demokratım diyor. En azından CHP buna katkı sunmalıdır. CHP uzak durumda. Sayın Kılıçdaroğlu üç günden beri o notları kullanıyor, notlar üzerinden siyaset yapmamalı bence. Doğru bir şey değildir, halk da bunu benimsemiyor. 5-10 milletvekili kazanmak için bu notları kullanıyorlar. Yani bu ülke 30 yıldır 40 yıldır kan ağlıyor, 100 yıldır 200 yıldır bir sorun vardır. Bu sorun da Kürt sorunudur. Bu sorunun bir an önce çözülmesi lazım, herkesin katkı sunmasını bekliyoruz".
 

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler