YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kardeş Öcalan: İmralı'ya gidecekleri abim kendisi belirleyecek"
Kardeş Öcalan: İmralı'ya gidecekleri abim kendisi belirleyecek"
Kardeş Öcalan: İmralı'ya gidecekleri abim kendisi belirleyecek"
24 Kasım 2008 / 21:57 Güncelleme: 24 Kasım 2008 / 00:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "teröristbaşının yanına imralı'ya başka mahkumlar da gönderilecek" dedi, tartışma başladı. Öcalan'ın yanına hangi mahkumlar gönderilecek, terörist başının yattığı imralı, "f tipi" cezaevine mi çevrilecek?


Tüm bu sorular yanıt bulmayı beklerken, teröristin kardeşi Osman Öcalan yeni bir iddia attı ortaya... "İmralı'ya gelecekleri abim kendisi belirleyecek!"
Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin "Öcalan'ın ruh sağlığı bozuk" tespiti, İmralı'ya başka hükümlülerin sevkini gündeme getirdi. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "hükümlü nakli henüz net değil" dese de iddiaların ardı arkası kesilmiyor.


Bir iddiaya göre, terörist başı Öcalan'ın bulunduğu İmralı cezaevi, "f tipi cezaevi"ne dönüştürülecek. Öcalan'a da yeni haklar tanınacak. Bunlar arasında televizyon izlemesi ve kantinden istediğini aldırması da yer alacak.


Öcalan'a komşu gideceği haberinin duyulması üzerine, bugüne kadar 615 pkk'lı mahkum, İmralı'ya gönderilmesi için dilekçe verdi. 2006 yılında ise, kandıra f tipi cezaevi'nde yatan Alaattin Çakıcı, Öcalan'ın yanındaki odaya konulması talebinde bulunmuştu.


Terörist abdullah öcalan'ın yanına verilecek mahkumların seçiminin nasıl olacağı henüz belirlenmedi. Adalet Bakanı Şahin, İmralı'ya başka hükümlü sevk edilse de, Öcalan'ın durumunda bir değişiklik olmaz yani Öcalan yine kendi odasından dışarı çıkamaz diyor. Çünkü elebaşı Öcalan, birkaç kez disiplin cezası aldı. Bu yüzden ilgili yasaya göre, etkinliklere katılması mümkün değil. Yani teröristbaşı odasında yalnız kalmaya devam edecek.


İmralı yüksek güvenlikli bir cezaevi olarak tanımlanıyor. Yasa gereği, İmralı'ya gidecek mahkumlar da yüksek güvenlikli hapishanede tutulması gereken hükümlüler olacak. İslami Cemiyet Ve Cemaatleri Birliği lideri Metin Kaplan, çete lideri Alaattin Çakıcı ve Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca o tanıma uyan bazı isimler..


Bir başka iddia ise, Öcalan'ın, İmralı'ya gelecek mahkumları kendisinin belirleyeceği yönünde. İddianın sahibini tahmin etmek zor değil.. Terör örgütü PKK'dan ayrıldıktan sonra Kuzey Irak'ta Kürt yönetiminin koruması altına giren Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan.. hükümetin üç aşamalı plan doğrultusunda harekete geçtiğini ve asıl amacın uzun vadede Öcalan'ı özgürlüğüne kavuşturmak olduğunu ileri süren Osman Öcalan, abisinin İmralı'ya gidecek mahkumları kendisinin belirleyeceğini iddia etti.


 


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler