YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karayılan muamması....
Murat Karayılan’ın İran’da yakalandığı haberi iki gündür Türkiye’yi heyecanlandırıyor... Bilgi doğrulanmadı ancak söylentisi bile ortalığı karıştırmaya yetti...
Karayılan muamması....
15 Ağustos 2011 / 08:06 Güncelleme: 15 Ağustos 2011 / 08:07

TRT Haber’in ardından dün de Anadolu Ajansı, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’ye dayandırarak Karayılan’ın yakalandığı haberini verdi. Ancak haber hiçbir kaynak tarafından doğrulanmadı. Burucerdi, Tahran Büyükelçimize “Karayılan’ın yakalandığını söylemedim” dedi.

ARINÇ: HENÜZ TEYİT EDİLMİŞ BİR BİLGİ YOK

TERÖR örgütü PKK’nın elebaşı Murat Karayılan’ın İran’da yakalandığı iddiası dün de devam etti. İddia önceki gün TRT Haber’in “son dakika” anonsuyla Türkiye’nin gündemine taşınmıştı. Dün öğlen saatlerinde de Anadolu Ajansı’nın, Fars Haber Ajansı’na dayandırarak verdiği, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin ‘Karayılan yakalandı’ açıklaması yaptığı haberi başkent kulislerini yeniden hareketlendirdi.

Yine doğrulanmadı

Ancak Brucerdi’nin “Bu haberler doğrudur; İran istihbarat birimleri PKK’nın iki numaralı ismini tutuklamıştır. İstihbarat güçlerimiz, Karayılan’ı yakalayarak önemli bir iş başarmışlardır” dediği belirtilen açıklaması, başkentte hiçbir kaynak tarafından yine doğrulanmadı. Gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü. Salihi, Davutoğlu’na PKK elebaşı Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandığına ilişkin ellerinde bir bilgi bulunmadığını söyledi.

KARAYILAN HABERİNİN İLK HALİ

“Karayılan demedim”

Aynı şekilde Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi de İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ile konuştu. Burucerdi’nin bu görüşmede büyükelçiye, “Karayılan’ın yakalandığını söylemediğini” aktardığı öğrenildi. İran’ın Ankara Büyükelçiliği kaynakları ile istihbarat yetkilileri de Karayılan’ın yakalanma bilgisini teyit etmediler. Genelkurmay kaynakları da İran sınırıyla irtibat kurulmasının ardından Karayılan’ın yakalandığına dair bir bilginin bulunmadığını, iki ülkenin PKK ve İran’daki uzantısı PJAK’a karşı ortak bir operasyonunun da söz konusu olmadığını ifade ettiler. Gelişmeler üzerine A. A haberini Karayılan değil “PKK’nın 2 numarası yakalandı” şeklinde düzeltti.

‘Erbil’e montaja gitti’ iddiası

Murat Karayılan’ın yakalandığına ilişkin iddialar Roj TV’nin dün saat 13.00’teki Kürtçe haber bülteninde de yeniden yalanlandı. Bu arada, ekranda Karayılan ile canlı bağlantı yapılacağı duyuruldu. Bir süre sonra yayına telefonla bağlanan ve Kürtçe konuşan Murat Karayılan’ın, terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu’da 15 Ağustos 1984 tarihinde başlattığı kanlı eylemlerin yıldönümü nedeniyle mesajının küçük bölümü ekrana getirildi. Banttan yayınlanan seste, Karayılan 27 yıl önce başlattıkları mücadelede bu aşamaya geldiklerini söylerken kısa süre sonra sesi kesilerek röportajın akşam yayınlanacağı anons edildi. ROJ TV yetkilileri, konuşmanın öğleden sonra yapıldığını, çekim bantının montajlanıp yayına hazır hale getirilmesi için Erbil’e götürüldüğünü, bu nedenle yayının akşam saatlerine kaldığını söylediler.

İki ihtimal üzerinde duruluyor

Karayılan’ın yakalandığını teyit edemeyen Ankara’da, her türlü senaryo masaya yatırılırken daha çok şu iki ihtimal üzerinde duruldu:
1. İran, PJAK’ın iki numaralı ismini yakalamış olabilir. Bu bir şekilde dışarıya PKK’nın iki numarası olarak yansıtıldı. Çünkü İran, Türkiye’nin Suriye’deki gelişmelerle ilgili tutumundan ciddi şekilde rahatsız. Türkiye’ye karşı PKK kozunu oynayabileceğini, örgütün iplerinin kendisinde olduğunu ortaya koymaya çalıştı. Karayılan’dan sonra gelecek olan isim Cemil Bayık, İran’a yakınlığı ile bilindiği için Türkiye’ye gözdağı vermeye çalıştı.

2. İran, uzun süredir PJAK’a yönelik operasyona karşı etkili operasyonlar yürütüyor. Bu operasyonların durdurulması için Karayılan, İran istihbaratı ile görüşme yapmak için İran’a geçmiş ve bu sırada kısa süreliğine alıkonmuş olabilir. Ancak kaynaklar bunun çok zayıf bir ihtimal olduğunu Karayılan ve PKK’nın böyle bir oyun düşmesine ihtimal verilemeyeceğini söylediler. (Hürriyet)

Sonları Yaklaştı
 // sertan Kadıoğlu
İnşallah bundan sonra müjdeli haber almaya başlayacağız gibi geliyor,Adam gibi adamlar iş başında olursa,Bu Fareler Kaçacak delik ararlar,Gündüz gözü gelip 13 Askeri şehit edecek cesareti bulamayacaklar,Çünki arkaları çöktü,Terör örgütünün sözcülüğünü yapan hainlerde artık eskisi gibi ortalarda pek gözükmeyecekler gibi geliyor,Bu ülkenin gerçek vatan sevdalılarına ihtiyacı var,onlar etkili yerlere getirildimi gerisi kolay olacak,bekleyin görün.....
15 Ağustos 2011 09:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler