YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karayılan hakkında bomba iddia
Türk Silahlı Kuvvetleri yaklaşık bir aydır 6 bin askerle Hakkari Yüksekova'da bulunan İkiyaka Dağları'nda çok kritik bir operasyon yürütüyor. Güvenlik kuvvetlerinin yurt içindeki Kandil olarak tanımladığı alandaki operasyonda sona gelindi.
Karayılan hakkında bomba iddia
28 Ekim 2015 / 07:32 Güncelleme: 28 Ekim 2015 / 11:15

Hakkari Yüksekova'daki İkiyaka Dağları PKK'nın Türkiye'ye geçiş alanı. Bölgedeki mağaralar ise teröristlerin hem barınma alanları, hem de silah depolarıydı. Türk Silahlı Kuvvetleri önce Ağustos ayında bir operasyon başlattı. Bu operasyon Yüksekova geneline yayıldı. 25 Eylül den itibaren Şehit Kurmay Yarbay İlker Çevikcan ismini aldı.
 
Doski Vadisi'ni de içeren alan PKK'nın can damarı olarak adlandırılıyordu. Bir aylık kritik operasyonda iki komando tugayı ve 20 özel kuvvetler taburu yani yaklaşık altı bin asker görev yapıyor. Operasyonda sona gelindi ve İkiyaka Dağları'nın yüzde 90'ı temizlendi...
 
CNN TÜRK'ün güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, hem karadan hem havadan süren operasyonlarda bölgedeki kritik 15 tepenin tamamen kontrol alıntına alınması hedefleniyor. PKK 'nın barınma ve silah depolarının imha edilmesi amaçlanıyor.
 
İstihbarat raporlarına göre, bir aylık operasyonda terör örgütü PKK'nın ağır zayiata uğratılması sebebiyle Murat Karayılan bölgeye en yakın noktaya kadar gelip teröristlere yeni talimatlar vermişti. "Uzaktan ateşle temas kurun, intiharı göze alın, el bombalarıyla üzerlerine gidin, asker çok kararlı" ifadelerini kullanmıştı. İkiyaka Dağları'ndaki operasyonda gelinen son aşama sebebiyle, istihbarat raporlarına göre PKK'nın bölgedeki varlığı büyük oranda temizlendi. Bu sebeple Murat Karayılan'ın da içinde olduğu üst düzey örgüt yöneticilerinin Suriye'nin kuzeyine geçtiği belirtiliyor.

hainler
 // akif
zalimler için yaşasın cehennem Paralel PKK pyd .........
28 Ekim 2015 14:00
 // ahmet
daha bu ne ki beter olsunlar...
28 Ekim 2015 13:26
Geçti değil
 // yiğit
Öncelikle son paragrafın son cümlesini düzeltelim. Suriyenin kuzeyine geçmediler, Suriyenin kuzeyine kaçtılar. Fareler kaçacak delik arıyorlar. Rabbim silahlı güçlerimize güç ve kuvvet versin. Onları her türlü beladan korusun. Amin....
28 Ekim 2015 Çarşamba 09:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler