YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karayalçın'dan kısa ve öz CHP değerlendirmesi
CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Sarıgül ve İnönü arasındaki husumetin siyasi değil bireysel ve adli bir mesele olduğunu söyledi.
Karayalçın'dan kısa ve öz CHP değerlendirmesi
21 Ocak 2015 / 09:30 Güncelleme: 21 Ocak 2015 / 14:13

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Dağıstanlı'nın hazırlayıp sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programının bu haftaki konuğu CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'dı. Karayalçın, CHP, İstanbul ve Sarıgül-İnönü tartışması hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Murat Karayalçın neden İstanbul'a geldi?

"Aslında bu sorunun muhatabı ben değilim bu soruyu sayın genel başkanımıza sormanız gerekiyor. Benim böyle bir niyetim yoktu ve talebimde olmadı. Ben Ankara'dan milletvekili aday adayı olmayı düşünüyordum. Ama Sayın Genel Başkan benimle yaptığı görüşmede benim çalışmalarıma İstanbul'da ihtiyaç duyduğunu söyledi ve İstanbul'da bana ihtiyacı olduğunu belirtti. Bende neden böyle istiyorsunuz diye sorgulamadım. Zaten benim bireysel ve siyasi ahlakım böyle. Benden bir şey istendiğinde eğer yapabileceksem yaparım. Hele ki mensup olduğum partinin Genel Başkanı bunu benden istemişse zaten yaparım. Ancak milletvekilliği noktasında tereddütlerim vardı. Başta eşim olmak üzere yakınlarım buna çok karşı çıktılar. Sonuç itibariyle siyasetçisiniz ve siyaset yapıyorsunuz. Mensup olduğunuz parti bunu sizden isterse yapmak zorundasınız. Yapmazsanız siyaseti bırakma noktasındasınızdır."

Karayalçın İstanbul'u ne kadar tanıyor?

"Yaşımla ilgili eleştiriler dile getirildi. Siz yaşınızı göstermiyorsunuz diyerek, o konudaki eleştirilere katıldığınızı belirttiniz. O konuda yapacak bir şey yok 1943 doğumluyum. Aman ben günde 15-16 saat çalışacak enerjiyi buluyorum. Yaşım görevimi yapmama engel değil."

"İstanbul'u bilmek bir uzmanlık işi. Ayrıca ben buraya turist rehberi olarak gelmedim. Ben siyasi çalışmalar için geldim. Bir de ben hızlı öğrenen birisiyim ve eskiden belediye başkanlığı yaptım. Ayrıca öncesinde çok sık İstanbul'a geliyordum. Bu eleştirilerin çok da anlamlı olduğunu düşünmüyorum."

İstanbul'un eksikleri neler?

"Onun üzerinde çalışıyorum. Eğer 7 Haziran'da seçim yapılacaksa iddialı olan bütün partiler gibi benim partimde sokaklarda ve alanlarda olacaklar. Benim partimi seçime hazırlama sürecim maalesef ki çok kısa. Ben kısa süre içerisinde bunları yapmak zorundayım. Aslında klasik eksikliklerden söz edilebilir. Bunların başında parasal sıkıntılar geliyor. Ancak olumlu yanları da var onu da söyleyeyim. Ben İstanbul'da yıllarca egemen olan hizip ve grupların olduğunu duyardım ama bunun olmadığını gördüm. Ben artı ve eksileri tartarak bu süreci aşama aşama örmeye çalışıyorum."

"CHP'nin İstanbul'daki örgütlenmesi diğer taşra illerinde olduğu gibi değil farklı. Burada yönetim kurulu üye sayımız daha fazla. Ancak burada üye sayısının fazla olması yeterli değil niteliksel açıdan da farklılıklar olmalı. 40 kişiyle yönetim olmaz. 40 kişi meclis gibi. Peki ne olması lazım, 12 Eylül partileri devlet gibi örgütlenmeye zorladı, Türkiye Cumhuriyeti devleti merkezi bir devlet ve özerk yerel yapılara sahip değil. Aynı şekilde siyasi partilerde bu şekilde örgütlenmiş. Türkiye'de partiler siyaseti tek üçgende yapıyor. Bu üçgen 82 anayasası, siyasi partiler yasası ve seçim yasası bunlar bütün siyaset alanını tanımlıyor ve sınırlıyorlar."

"Bence siyaset idari sınırlara takılmamalı. Siyaset proje ve sorunlu alanlarda yapılmalı. Bu hem siyasetin gereğidir. İstanbul içinde aynı şeyi düşünüyorum. İstanbul'un ilçelerini de aşan bir siyaset geliştirmek istiyorum"

Sarıgül ve İnönü meselesi hizip tartışması değil bireysel bir mesele

"Sarıgül ve İnönü meselesi bir hizip meselesi değil bireysel bir meseledir. İki kişi arasında yaşanan bir sorun olarak görüyorum. İkisi de siyasetçi olduğu için durum doğal olarak partiyi etkiliyor. Ben MYK tarafından buraya atandıktan sonra Nazlı İnönü'nün Hürriyet Gazetesi'ndeki demeci yayınlandı. Bu mesele elbette bizi ilgilendiriyor. Olayın aktörlerinin siyasi olması olayı siyasi yapmıyor. Siyasetçi olmalarına rağmen ben kişisel bir olay olduğunu düşünüyorum. Partililerin, hemşerilerimizin yani İstanbulluların bu olayla ilgili şikayetleri var. Zaten bu yüzden İstanbul İl Başkanı olarak Şişlililer ve tüm İstanbullulardan özür diledim yani böyle bir olayın yaşanması nedeniyle. Bu bireysel olsa dahi siyasi değil adli bir olay. Bunları bende okudum."

Baronlar Mustafa Sarıgül'den vaz mı geçtiler?

"Valla bir yorumlama ihtiyacı duymuyorum. Öyle bir ihtiyacım yok. Bilemem ilişkileri nedir ne değildir. Evet bu iddiaları bende okudum. Önemsiyorum da ve mutlaka bunlar sonuçlandırılmalı diye düşünüyorum. Şimdi bir soruşturma açıldı. Adı geçen kişiler ve çevresindekiler kimi zaman şüpheli olarak kimi zaman tanık olarak dinleniyorlar. Eğer bir iddianame oluşturulacaksa bizde takip edeceğiz. Benim için önemli olan sonuçlanmasıdır. Diğer önemli olan bir durum ise Şişli halkının hizmetinde sekte oluşmamasıdır."

Baykal'a  ve Sarıgül arasında şu an görülen bir  suikast davası var bu konuda ne düşünüyorsunuz?

"Bu konuyu duymuştum. Davanın hala görülmekte olduğunu bilmiyordum. Ben araştıracağım bunu bilmiyordum doğrusu..."

Üniversite yıllarımda Turancı düşünceye sahiptim

"Tevfil İleri aile büyüğümüzdür. Anne ve baba tarafından akrabamızdır. Benim ailem muhafazakar bir ailedir. Biz Rize kökenliyiz ancak daha sonra Samsun ve Ankara'ya göç etmişiz. Ben Ankara'da büyüdüm. Üniversite yıllarımda Turancı düşünceye sahiptim ancak daha sonra Sosyal Demokrat kimliğimi inşa ettim ve kendi isteğimle sol düşünceyi seçtim."

Fethullah Gülen hareketi ve CHP arasındaki ilişkiye nasıl bakıyorsunuz?

"Valla CHP'yi tasarımlamak isteyen çok meraklı var. Yani CHP'nin yeniden yapılandırılması çok kişinin merakı. Aslında bu yalnız CHP'nin devleti kuran bir parti olmasından ileri gelmiyor. CHP'nin siyasal oransal ağırlığından kaynaklanan bir ilgi. Biz herkesten oy istiyoruz. Fethullah Gülen'e destek veren seçmenler de bize oy verirlerse ben İstanbul İl Başkanı olarak memnun olurum. Biz herkesten oy talep ederiz ama bizim Gülen Hareketi ile ilgili bir siyasi birlikteliğimiz söz konusu değil."

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler