YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kararımıza uymak istemeyen çıkabilir
Kararımıza uymak istemeyen çıkabilir
06 Temmuz 2011 07:00
CHP lideri Kılıçdaroğlu, basına kapalı grup toplantısında yemin etmeme kararlılığını tekrarladı, milletvekillerine 'Kararımıza inanmayan, uymak istemeyen şimdiden çıkabilir' dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tehdide ve şantaja asla boyun eğmeyeceklerini söyledi. CHP liderinin, basına kapalı grup toplantısında 'Bu bir mücadele yoludur. İnanmayan, karara uymak istemeyen şimdiden çıkabilir' dediği öğrenildi. 

ÇİMENTO ETKİSİ YAPTI
Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu grup toplantısında yemin etmeme tavrını anlattı, iktidar partisinin bu konuya ilişkin söylemlerini değerlendirdi. Başbakan'ın,'Tükürdüklerini yalayacaklar' ifadesine, Kılıçdaroğlu'nun 'Bu sözler bizim üzerimizde çimento etkisi yarattı. Şimdi biz daha da kenetlendik' yorumunu yaptığı bildirildi.
Kılıçdaroğlu'nun yemin etmeme kararıyla ilgili olarak kafasında soru işareti olan ve ya da karara uymak istemeyenler olabileceğini belirttikten sonra 'Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Hapisteki arkadaşlarımız yemin etmeden biz de yemin etmeyeceğiz. Bu bir mücadele yoludur. Buna inanmayan, karara uymak istemeyen şimdiden çıkabilir' önerisi yaptığı öğrenildi.

Boyun eğmeyeceğiz
Kılıçdaroğlu, iki saatlik kapalı toplantının ardından 'Demokrasi manifestosu' başlıklı metinle yemin etmeme gerekçelerini 16 maddede açıkladı. Toplantı öncesi milletvekillerine taslağı aktarılan ve onay alınan metinden konuşan CHP lideri, 'İnsanlık tarihi, demokrasi, insan hakları ve özgürlük yolunda bedel ödeyenlerle doludur. Bütün dünyada, o bedel ödeyenler sayesinde kazanımlar elde edildi' dedi. Türkiye'de İnsan haklarının, evrensel hukukun, demokrasi ile seçme ve seçilme hakkının eksiksiz uygulanması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, 'Her bedeli ödemeye hazırız. Tehdide ve şantaja asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Biz CHP olarak tek adamın egemen olduğu ülkeyi değil, yurttaşın egemen olduğu ülkeyi savunuyoruz' dedi. Yemin etmeme gerekçeleri ve önerilerin sıralandığı manifestonun son maddesinde 'CHP, Türkiye'nin itibarının sadece içeride değil, dışarıda da zedelenmemesi ve yaşanan sorunların aşılması için tüm çözüm önerilerine açıktır. Sorun sadece CHP'nin değil, Türkiye'nin sorunudur' denildi.

VEKİLLİĞİMİZİ DÜŞÜREMEZLER
Toplantıda, yemin edilmemesi durumunda milletvekilliğinin düşebileceği yönündeki görüşe, CHP'nin hukukçu kurmaylarının, 'Merak etmeyin; hiçbir şey yapamazlar. Yasal zeminde böyle bir hakları yok, buna yönelik içtüzük hükümleri de bulunuyor' dedikleri öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun da 'Maaşlarınız helal değil gibi şeyler söyleniyor. buna inanmayın, maaşlarınız helaldir. Biz görevimizi yapıyoruz' dediği bildirildi. 

- BAYKAL'IN DAVETİYLE KATILDIM: Tüm vekillerin kürsüye çıkarak kendilerini tanıttığı toplantıda Kılıçdaroğlu'nun, 'Tunceli doğumluyum. Adım Kemal Kılıçdaroğlu. Siyasete Deniz Baykal'ın davetiyle katıldım' dediği, Baykal'ın ise 'Adım Deniz, soyadım Baykal. Teşekkür ederim' diyerek yerine oturduğu öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler