YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karargah'ta savcının talebine red
Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığındaki aramaya ilişkin olarak ''devlet sırrı'' kapsamındaki bilgilerle ilgili önleme ve yayın yasağı getirilmesi talebi reddedildi.
Karargah'ta savcının talebine red
28 Aralık 2009 / 18:45 Güncelleme: 28 Aralık 2009 / 19:00

Elde edinilen bilgiye göre, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu  Komutanı, Ankara Bölge Başkanlığı'nda arama yapılan iki odada, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 125. maddesinde belirtilen ''devlet sırrı'' kapsamında bilgilerin bulunduğunu belirterek, buna ilişkin ''önleme ve yayın yasağı'' talebinde bulundu.

Komutanlığın taleplerini değerlendiren, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliğine, söz konusu talepleri içeren dilekçesini sundu.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki aramaya ilişkin olarak, buradaki ''devlet sırrı'' kapsamındaki bilgilerle ilgili önleme ve yayın yasağı talebini reddetti.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği'nin ret kararına itirazda bulunacağı öğrenildi.

Cumhuriyet Savcısının talebi doğrultusunda, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi tarafından, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda arama kararı verilmişti.

Aramaya, bu kararı veren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi de katılmıştı. Başkanlıkta, ''devlet sırrı'' kapsamındaki bilgilerin yer aldığı iki odadaki arama, CMK'nın 125. maddesi uyarınca kararı veren hakim tarafından
yapılmıştı.

CMK'nın 125. maddesinde ise şu hükümler yer alıyor: ''Bir suç olgusuna ilişkin bilgileri içeren belgeler, devlet sırrı olarak
mahkemeye karşı gizli tutulamaz. Devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren belgeler, ancak mahkeme hakimi veya heyeti tarafından incelenebilir. Bu belgelerde yer alan ve sadece yüklenen suçu açıklığa kavuşturabilecek nitelikte olan bilgiler, hakim veya mahkeme başkanı tarafından tutanağa kaydettirilir.

Bu madde hükmü, hapis cezasının alt sınırı beş yıl veya daha fazla olan suçlarla ilgili olarak uygulanır.''

devlet sırı kayıtlarda olamaz.
 // ibrahim çelikoğlu
TSK'leri saklı gizli girişimler,işler yaparak mesaj,evrakı .Devletinden
saklayamaz. TSK'lerine ait tekneloji sırları olabilir,füze,roket,silah,araç vs.Bu gibi şeyler yargı ve polis ile ilişkisi olamaz.Seferberlik halinde bu gizli silaların kullanılması gerekir ise TSK'lerinin seçip yetiştirecek pesonel yargı veya polis kuvvetlerinden oluşabilir.Oda gereksizdir.Yanlız bu silahları TSK'leri hukuk içersinde yasama,yargı,yürütmenin müsadesi dahilinde kullanma hakkına ...
28 Aralık 2009 20:49
devamı
 // ibrahim çelikoğlu
Her önüne gelen askeri sırlara sahip olamaz.Böyle bir girişim iyi niyet çerçevesinde olamaz.Kötü niyetin olduğuda meydandadır.
Bazı sırlar plan,kroki çerçevesinde yapılmış değildir.Dosyada aramak beyhudedir.Kendini ele vermek demektir.Anayasa ve yasalara uymak şarttır.Yargı sır değil,suçluları arayıp yakalamalı,sorgulamalıdır.Suları bulandırıp devleti zor duruma sokmak isteyen sevisler olabilir.Bu sonumuzun geldiği anlamını taşır....
28 Aralık 2009 20:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler