YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karargah iddiasına jet cevap
Dinleme iddiaları gündemden düşmüyor... Baykal dinlemelerle ilgili "karargah var" dedi. TİB Başkanı Şimşek'ten Baykal' yanıt gecikmedi: "Baykal'ın bildiği bir karargah varsa bilemem"
Karargah iddiasına jet cevap
26 Kasım 2009 / 08:14 Güncelleme: 26 Kasım 2009 / 08:17

Dinleme iddialarının merkezine oturtulan ve Baykal’ın “Başbakan’a bağlı dinleme karargahı” suçlamasına maruz kalan TİB Başkanı Şimşek konuştu: TİB yasal. Baykal’ın bildiği ayrı bir karargah varsa o başka

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, telefon dinlemeleri ile ilgili olarak, Türkiye’de bir karargahın olduğunu, bunun da Başbakan’a bağlı olduğunu söyledi. İşte bu sözlere ilk elden, yani TİB’den cevap geldi. TİB Başkanı Fethi Şimşek, “Baykal’ın bildiği bir karargah varsa o başka” dedi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) asla dinleme görevi olmadığını vurgulayan Şimşek, “İşlemlerin nasıl yürüdüğünü kamuoyu bilse, hiç kaygılanmaya gerek kalmaz” diye konuştu.

ANLAMAK İSTEMEYENLER VAR

Eleştirilerin hedefindeki kurumun Başkanı Fethi Şimşek, star’ın soruları üzerine, TİB’in dinleme yapmadığını açık bir şekilde kamuoyuna anlattıklarını, ancak bunları nedense anlamak istemeyenler olduğunu söyledi. TİB’in bu konuda sıkıntı duyacak herhangi bir durumu olmadığını ve kanunun verdiği görevi yerine getirdiklerini vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu:

KENDİ MERKEZLERİ DİNLER

“Dinleme, ilgili birimlerde, mahkeme kararı hangi kanaldan alınmışsa o birimlerde, Emniyetse Emniyet, Jandarmaysa Jandarma, MİT’se MİT’in kendi merkezlerinde yapılıyor. Biz verilen kararların katalog suçlarıyla ilgili olup olmadığı ve süreleri açısından denetlemesini yaparız ve işleme koyarız.”

SUÇSA KANUN DEĞİŞMELİ

Baykal’ın grup toplantısında gösterdiği belgelerin hakimler tarafından verilmiş kararlar olduğunu belirten Şimşek, “Hakim kararlarına göre dinleme yapılması suçsa, kanunun değişmesi lazım” dedi. Baykal’ın TİB’e yönelik yaptığı “karargah” benzetmesine de yanıt veren Şimşek, “Bizi mi kastetti bilmiyorum. Ama bizim kurumumuz, kamuoyunun gözü önünde, kanunla kurulmuş TİB’dir. Baykal’ın bildiği başka bir karargah varsa, onu ben bilemem. O başka” dedi. Şimşek, kendisinin de dinlendiğini düşünmediğini ve bunu merak etmediğini de sözlerine ekledi.

MİT’ten bir kişi TİB’de görevli

MİT görevlilerinin TİB’de mesai yaptıkları ortaya çıktı. Meclis Yazıcıoğlu Komisyonu tutanaklarına göre, komisyona bilgi veren TİB Teknik Daire Başkanı Basri Aktepe, MİT’çilerin TİB’de mesai yaptıklarını açıkladı. Aktepe komisyona, Jandarma’dan bir binbaşı, Emniyet’ten bir emniyet müdürü ve MİT’ten bir daire başkanının TİB’de çalıştığını belirtirken, “Bizim kurumumuzda mesai yaparlar” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler