YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kararda Şemdinli ruhu var"
"Kararda Şemdinli ruhu var"
27 Şubat 2011 07:46
Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin İlhan Cihaner'in "Ergenekon'a üye olmak" suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasını tekrar Erzincan'a göndermesine hukukçular tepki gösterdi. Emekli savcı Gültekin Avcı"Kararda Şemdinli ruhu var"dedi.

'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla yargılanan İlhan Cihaner'in dava dosyasının 'görev suçu' kabul edilerek yeniden Erzincan'a gönderilmesine hukukçular tepkili. Emekli savcı Gültekin Avcı'ya göre karar, ideolojik himayeye yönelik. Emekli Başsavcı Reşat Petek, "Dava dosyasının fotokopiden birleştirilmesi gibi burada da kanunlar bir tarafa bırakılmıştır." dedi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin, eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla yargılandığı dosyayı tekrar Erzincan'a göndermesine hukukçuların tepkisi sert oldu. Cihaner'in üzerine yüklenen terör suçunun Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nca 'görev suçu' kabul edildiğine işaret eden hukukçulara göre, Adalet Bakanlığı'ndan izin alınmamasının iadeye gerekçe gösterilmesi de yanlış. Emekli Başsavcı Reşat Petek, CMK'nın 250. maddesine göre işlenen suçtan dolayı bakanlığın izni gerekmediğine dikkat çekiyor. "Kararda Şemdinli ruhu var." diyen emekli savcı Gültekin Avcı ise kararın ideolojik himayeye yönelik olduğunu söylüyor.

Davayı başından beri takip eden hukukçular son kararın hukuk dışı olduğunu söyledi. Emekli Başsavcı Reşat Petek, "CMK'nın 250. maddesinin 1. fıkrasında sayılan suçlardan olduğu için, bu suçları işlediği iddia olunan kişi görev sırasında veya görevinden dolayı işlemişse bile herhangi bir izin şartı aranmaksızın cumhuriyet savcıları hakkında soruşturma başlatabilir." diye konuştu. Petek, CMK'nın 250. maddesine göre işlenen suçtan dolayı bakanlığın izni gerekmediğine de dikkat çekiyor. "Kararda Şemdinli ruhu var" diyen emekli savcı Gültekin Avcı ise kararın ideolojik himayeye yönelik olduğunu dile getirdi. Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı Ayhan Gültekin ise "Alınan kararda mahkeme her ne kadar iddianameyi 'görevi nedeniyle işlenen bir suç' olarak değerlendiriyor olsa da, bu kanunlarımıza aykırıdır. Çünkü Cihaner hakkında 'Ergenekon terör örgütüne üye olmaktan açılan bir dava bulunmaktadır." dedi.

Kanunlar yine bir tarafa bırakıldı

Emekli Başsavcı Reşat Petek: İlhan Cihaner'in işlediği iddia edilen suçu CMK'nın 250. maddesinin 1. fıkrasında sayılan suçlardan olduğu için, bu suçları işlediği iddia olunan kişi görev sırasında veya görevinden dolayı işlemişse bile herhangi bir izin şartı aranmaksızın cumhuriyet savcıları haklarında soruşturma başlatabilir. Tıpkı dava dosyalarının fotokopiler üzerinden birleştirme kararı verildiği gibi burada da yine kanunlar bir tarafa bırakılarak karar verilmiş. 11. Ceza Dairesi kendi ile çelişen kararlar almaya devam ediyor.

Balyoz 'görev suçu' mu sayılacak?

Emekli Savcı Gültekin Avcı: Terör örgütüne üye olmayı görev suçu saymışlar. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Görev suçu denilebilmesi için görevle ilgili, görevin gereklerinden hareket ederek girilen işlerde birtakım işlerin olması lazımdır. Cumhuriyet savcılığı göreviyle terör örgütüne üyelik çizgisi birbiriyle bağdaşmaz. Bu Şemdinli ruhuyla verilen bir karardır. O zaman Balyoz, Sarıkız, Ayışığı gibi darbe planı iddiaları var. Bunlar da mı görev suçu sayılacak peki? Yargıtay'ın verdiği karar ideolojik bir himaye kararıdır.

Hukuku yok sayan bir karar

Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı Ayhan Gültekin: İlhan Cihaner davasında Yargıtay tarafından alınan karar, hukuku ayaklar altına almıştır. Yargıtay, görevle ilgili işlenen suçlara bakar. Alınan kararda mahkeme her ne kadar iddianameyi 'görevi nedeniyle işlenen bir suç' olarak değerlendiriyor olsa da bu kanunlarımıza aykırıdır. Çünkü Cihaner hakkında Ergenekon Terör Örgütü'ne üye olmaktan açılan bir dava bulunmaktadır. Cihaner davasında ısrarlı bir şekilde alınan bu yanlış kararların nereye ulaşacağını merakla bekliyoruz.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler