YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kararda hang gerekçeklere dikkat çekildi?
Kararda hang gerekçeklere dikkat çekildi?
Kararda hang gerekçeklere dikkat çekildi?
28 Nisan 2008 / 19:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Danıştay üyelerine yönelik saldırı davasıyla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda sanıkların türbanla ilgili karara yönelik eyleme geçtiklerine dikkat çekildi.


Danıştay üyelerine saldırı davasının gerekçeli kararında, ''sanıkların amacının, türban örtüsünü kendi bildikleri ve istedikleri şekilde yorumlamayan ve karara bağlamayan kurum ve kişilere yönelik cebir ve şiddet yöntemlerine başvurarak cezalandırma amacı taşıdığı ve bu amaç doğrultusunda Danıştaya saldırı eyleminin ise mevcut anayasal sisteme yönelik bir tehlike yarattığı'' belirtildi.


Danıştay üyelerine yönelik saldırı davasının gerekçeli kararı açıklandı.


Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararda, davanın sanıkları arasında dayanışma ve suç işleme hususunda birliktelik ve devamlılık olduğu ve hiyerarşik bir yapılanma bulunduğu ifade edildi.


Gerekçeli kararın değerlendirme kısmında da şu ifadelere yer verildi:


''Sanıkların amacının, türban örtüsünü kendi bildikleri ve istedikleri şekilde yorumlamayan ve karara bağlamayan kurum ve kişilere yönelik cebir ve şiddet yöntemlerine başvurarak cezalandırma amacı taşıdığı, bu amaç doğrultusunda Danıştaya saldırı eyleminin ise mevcut anayasal sisteme yönelik bir tehlike yarattığı ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yazılı ve bu Anayasa'nın öngördüğü düzeni cebir ve şiddet kullanarak kaldırmaya ve yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek şeklinde bulunduğu görülmektedir.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler