YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kararda çarpıcı detay!
Mısır Çarşısı'nda 1998'de meydana gelen patlamaya ilişkin davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 407 sayfadan oluşan gerekçeli kararını tamamladı.
Kararda çarpıcı detay!
06 Mart 2013 / 15:55 Güncelleme: 06 Mart 2013 / 17:32

 

Sosyolog Pınar Selek'i, 24 Ocak'ta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya ilişkin gerekçeli kararının yazılmasını da bitirdi.
 
Mahkemenin gerekçeli kararı, 407 sayfadan oluşuyor.
 
Neden bombaya ait bulguya rastlanmadı?
 
Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin davanın gerekçeli kararında, olay yerinde bombaya ait bir bulguya rastlanılmamasının nedenleri arasında, ''itfaiyenin olay yerinde söndürme ve soğutma işlemleri için çok su sıkması'' gösterildi
 
Mahkemenin hazırladığı gerekçeli kararda, dosyada bulunan bilirkişi raporlarına değinildi. Olayla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bomba imha uzmanlarınca hazırlanan ekspertiz raporunun inceleme bölümünde, patlamanın merkezinin tarif edildiği belirtildi.
 
Patlamanın büfe içerisinde belli bir noktada meydana geldiğinin belirtildiği ifade edilen kararda, olay yerinden toplanan parçalar, malzemeler ve elbiseler üzerinde yapılan kriminal incelemede de ''nitroselüloz ve nitrit'' iyonları bulunduğunun tespit edildiğinin yer aldığı kaydedildi.
 
Kararda, bunların patlayıcı maddelerin içerisinde bulunan artıklardan olduğu ifade edilerek, ''Ancak olayda bombaya ait olabilecek herhangi bir madde ve malzemeye rastlanılmadığından patlamanın bombadan mı yoksa gazlardan mı meydana geldiğinin tespit edilemediği''nin belirtildiği anlatıldı.
 
 
''İtfaiye çok su sıktı; deliller bulunamadı''
 
 
Ekspertiz raporu dikkatle incelendiğinde bomba patlamadığı şeklinde herhangi bir ifade veya tespitin olmadığı vurgulanan kararda, şöyle denildi.
 
'' 'Sadece bombaya ait herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır' denilmektedir. Bunun sebebi olaydan sonra itfaiyenin olay yerinde söndürme ve soğutma işlemleri için çok su sıkması, patlamadan sonra meydana gelen panik neticesinde bir çok insanın sağa sola koşması, yaralı ve ölülerin olay yerinden uzaklaştırma çalışmaları neticesinde olay yerinde bulunabilecek delillerin kaybolmasıdır. En önemli sebep muhtemelen orada patlayan bomba bir zaman ayarlı bomba olduğu için, zaman ayarlı bir bombanın patlaması neticesinde bombaya ait bulunabilecek parçalar, zaman ayarını sağlayan saat, akım kaynağı olarak kullanılan pil parçaları olur. Bu olayda bunların bulunmamasının en büyük nedeni patlamanın meydana geldiği büfe önünde saat ve pil gibi malzemeler satan bir seyyar tezgahın bulunması ve patlama sonrasında olay yerinde çok sayıda pil ve saat parçalarının olduğu görülmüş, bunların hangisinin bombaya ait olabileceğine dair bir tespit yapılamamıştır.''
 
 
Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu: ''Çelişkiler giderilmedi''
 
 
Mahkemenin verdiği Selek'in cezalandırılmasına ilişkin karara muhalif kalan Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, birçok kez yaptırılan bilirkişi incelemeleri ve raporları arasındaki çelişkilerin giderilmediğini belirtti.
 
Soruşturma aşamalarında Mısır Çarşısı'ndaki patlamanın hangi sebepten kaynaklandığı ve yapılan araştırmalar sonucu bunun bir bomba patlamasıyla meydana gelip gelmediğinin tespit edilemediğini aktaran Yılmazabdurrahmanoğlu, sanığın olaya katılıp katılmadığı konusundan daha önemli olan şeyin patlamanın bombadan mı yoksa, başka bir sebepten mi kaynaklandığının tespiti edilmesi olduğunu ifade etti.
 
Yılmazabdurrahmanoğlu şunları kaydetti:
 
''Öncelikle isnat edilen suçun oluşması için en önemli unsur durumunda olan patlamanın bir bomba sonucu meydana geldiğinin tespit edilememiş olması. Bu husustaki şüphe, delil durumu nazara alınarak sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk'e isnat edilen Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin atılı suçu işlediklerine dair mahkumiyetlerine yeterli kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden her iki sanığın bu suçtan beraatlerine ve bu nedenle sanık Pınar Selek hakkında çıkartılan yakalama emrine dair, sayın çoğunluğun görüşüne muhalif olduğuma dair diğer hususlarda ise verilen kararın oy birliği ile verildiğine dair muhalefet şerhimdir.''
 
 
AA
 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler