YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karara verilen ilk tepkiler:
Karara verilen ilk tepkiler:
Karara verilen ilk tepkiler:
30 Temmuz 2008 / 19:02 Güncelleme: 30 Temmuz 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesinin verdiği AK Parti'nin kapatılmamasına ilişkin karar Türkiye'de ve dünyada geniş yankı buldu. İşte karara verilen ilk tepkiler:


BÜYÜKANIT: SORARSANIZ BENİ ÜZERSİNİZ


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Bayükanıt, Ak Parti'yle ilgili Anayasa Mahkemesi'nin kararını soran gazetecilere cevabı hayil çarpıcı oldu.


Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt kapatma kararıyla ilgili sorulara şu cevabı verdi: Kararı yorumlamanız lazım derseniz bu konuda benden yorum beklerseniz üzülürüm. Benden beklememeniz lazım. Benim düşüncem hiçbir zaman değişmez. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin laiklik konusundaki görüşü düşüncesi ve duruşu hiçbir zaman değişmez. Türk silahlı kuvvetlerini konumu ne benden önce değişir ne benden sonra değişir. Türk Silahlı kuvvetleri bir kurumdur günlük politikalarla alakası yoktur.


MİLLİ SAVUNMA BAKANI VECDİ GÖNÜL: ''HAYIRLI OLSUN''


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Anayasa Mahkemesinin verdiği AK Parti'nin kapatılmamasına ilişkin kararına ilişkin olarak ''Hayırlı olsun'' dedi. Bir açılışa katılmak üzere İzmir'in Kemalpaşa ilçesine giden Bakan Gönül, Anayasa Mahkemesinin verdiği karar üzerine gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Bakan Gönül, karara ''Hayırlı olsun'' şeklinde yorum getirdi.


KÖKSAL TOPTAN: OH DEDİRTEN BİR KARAR


Üçüncü yol fikrini ortaya atan TBMM Başkanı Köksal Toptan, karar sonrası konuştu. Toptan mahkemeden çıkan karardan duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi. Üçüncü yol fikrini ortaya atan TBMM Başkanı Köksal Toptan, karar sonrası konuştu. Toptan mahkemeden çıkan karardan duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi.


Toptan'ın açıklamaları özetle şöyleydi:


"Bu aşamada çıkacak bir kapatma davasının ülkeye zarar vereceği görüşü tüm toplumda hakim olmuştur. Herkese oh dedirten bir karar olmuştur. Ülkemizde demokrasi çıtası bir kademe daha yükselmiştir. Akıl ve sağduyu ile hareket edildi. Zaman zaman Yüksek Mahkeme'ye, Yüksek Kahkemenin üyelerine haksızlıklar yapıldı. Duygu ve heyecanlarla hareket eden bir toplumuz. Ama bugün Türkiye'nin aklı selimle gitti. Türkiye'de bir rahatlama meydan gelecektir. Ülkenin bundan sonrası daha güzel olacaktır. Sayın Kılıç, bir arzusunu dile getirdi. Parti kapatmayı zorlaştıracak sözü belki yanlış bir ifade ama ifadeleri netleştirmek gerekecektir."


MUHALEFETTEN İLK TEPKİLER


 


BAYKAL'DAN KARARA KARŞI İLK TEPKİ


CHP lideri Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili 10 üyenin Ak Parti'nin laikliğe karşı odak olduğunu tespit ettiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili konuşan CHP lideri Deniz Baykal , Mahkeme krizi çözmemiştir tespit etmiştir.Bundan sonra umarım parti yöneticileri verilen kararı iyi değerlendirir bundan sonra karar doğrultusunda hareket eder. dedi.


HP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Anayasa Mahkemesinin, AK Parti hakkındaki kararını, ''herkesin saygıyla karşılaması gerektiğini'' ifade ederek, ''Bu sonuç, Türkiye'de yeni bir dönemin de başlangıcı olacaktır'' dedi. Okay, Anayasa Mahkemesinin kararıyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu; hukukun, kurum ve kurallarının işlediğini belirtti. Anayasa Mahkemesinin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davada verdiği kararı, herkesin saygıyla karşılaması gerektiğini ifade eden Okay, şöyle konuştu:


''Ancak bu karardan ders çıkarılması gerekir. Karar, Cumhuriyetin niteliklerine, demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine aykırı eylemlere siyasette yer vermek isteyen siyasi partilerin bu tür davranışlardan vazgeçmesi gereğinin açık olarak ifadesidir. Nitekim verilen karar, sonucu itibariyle AKP'nin irticanın odağı olduğu iddiaları karşısında, 'Hayır, odak değildir' türünde bir karar olmayıp, aksine odak oluşu kabul edilmiş ve bu yüzden de Hazine yardımının kesilmesine karar verilmiştir.


Demokrasi kendi kuralları içinde işleyişini sürdürmektedir ve bundan sonra yeni bir dönem başlayacaktır. Bu dönemde; siyasal iktidarın eylem, söylem ve icraatlarını, Cumhuriyetin temel niteliklerine uygun ve daha dikkatli yapmak zorunluluğu doğmuştur. Bu sonuç, Türkiye'de yeni bir dönemin de başlangıcı olacaktır. Bu dönemde sadece hakkında dava açılan parti değil, tüm siyasi partiler Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu kararı göz ardı etmeden siyasi faaliyetlerini sürdürmek zorundadırlar.''


-MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL: ''BU YARGI KARARIDIR. HERKES BU KARARA SAYGI GÖSTERMELİ''


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılmamasına ilişkin verdiği kararla ilgili olarak, ''Bu yargı kararıdır. Herkes bu karara saygı göstermelidir'' dedi. Vural, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine Anayasa Mahkemesinin kararını değerlendirdi.


''Kararı değerlendirmemize gerek yok. Yargının verdiği bir karardır'' diyen Oktay Vural, şöyle devam etti: ''Her şeyden önce Anayasa Mahkemesi üzerinde çeşitli yerlerin yaptıkları girişimler, çabalar, oyunlar, hepsi açıkçası Anayasa Mahkemesi üzerinde oynanan oyunlar karşısında, Anayasa Mahkemesi özerk yapısıyla karar vermiştir. Dolayısıyla o bakımdan daha önce Anayasa Mahkemesinin peşin hükümle bakacağını söyleyenler vardı. Anayasa Mahkemesini bir hesaplaşma yeri olarak görenler vardı. O bakımdan bu konu Türkiye'de anayasal kurumların görevlerinin başında olduğunu ve kendilerinin karar verdiğini ortaya koyuyor.''


-''HERKESİN GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARMASI GEREKİR''-


MHP'nin parti kapatmalarıyla ilgili ilk günden ortaya koyduğu tavrın ortada olduğunu vurgulayan MHP Grup Başkanvekili Vural, ''Açıkçası herkesin gerekli dersleri çıkarması gerekir. Kurumları çatıştırarak, kurumları siyasileştirerek, kurumlar arasında çatışma, düşmanlık yaratarak, Türkiye'de demokrasi yönetilemeyeceğini her siyasinin bilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde kurumlarımızın da açıkçası demokrasi içerisinde yıpratılmaması gerektiğini bir sonuç olarak algılamak gerekir. Sonuç olarak bu yargı kararıdır. Herkes bu karara saygı göstermeli'' diye konuştu.


ANAVATAN GENEL BAŞKANI MUMCU: ''BU GİBİ SÜRECİ, SANCILARI YENİDEN YAŞAMAMAK ADINA TÜRKİYE DEMOKRATİKLEŞMESİNDEKİ EKSİKLİKLERİ MUTLAKA TAMAMLAMALIDIR'


Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kararını ''Bu gibi süreci, sancıları yeniden yaşamamak adına Türkiye demokratikleşmesindeki eksiklikleri mutlaka tamamlamalıdır'' diye değerlendirdi. Mumcu, yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme kararının ''hayırlı olmasını'' diledi.


Yargı kararlarının, üzerinde ne kadar tartışma yürütülürse yürütülsün saygıyla karşılanması gerektiğini belirten Mumcu, ''Bu gibi süreci, sancıları yeniden yaşamamak adına Türkiye demokratikleşmesindeki eksiklikleri mutlaka tamamlamalıdır'' dedi. Mumcu, şunları kaydetti: ''AK Parti'ye bir kez daha mağdur edebiyatı yapma fırsatı verilmemiş olması, bir siyasetçi olarak beni memnun etti. İnşallah yaşanılan bu tecrübeden bir şeyler öğrenmiş olarak ve Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda hem tutarlı hem onurlu bir tutum takınmayı karar sonrasında bir ilke haline getirebilirler.''


KARARA DTP'DEN FARKLI BİR TEPKİ GELDİ


Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti hakkındaki kapatma davasında verdiği karara kendisi hakkında da kapatma davası olan DTP'den farklı bir tepki geldi.


DTP GENEL BAŞKANI TÜRK: -''ANAYASA MAHKEMESİ DEMOKRASİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR SINAV VERDİ''


DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkındaki kararıyla ilgili olarak, ''Anayasa Mahkemesi demokrasi açısından önemli bir sınav verdi'' dedi. Türk, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, iradesiyle parlamentoda grup oluşturmuş, hatta hükümet olmuş partilerin kapatılmasının, demokrasi açısından gerçekten büyük zararlar getiren bir noktaya taşındığını söyledi.


''Anayasa Mahkemesi demokrasi açısından önemli bir sınav verdi'' diyen Türk, şöyle devam etti: ''Toplumsal realiteyi, çağı ve değişimi gözününde tutan Anayasa Mahkemesi, önemli bir karar verdi. Tabii en önemlisi Sayın Başkanın yaptığı açıklamadır. Parti kapatılmalarına karşı olduğunu, değişimi, dönüşümü, çağdaş dünyayı gözününde tutarak Parlamentoya, siyasi partilere mesaj verdi ve gerçekten çağdaş değerleri içinde barındıran bir mantık açıklaması ve parti kapatılmasının sona erdirilmesini gözününde tutarak bir çağrısı oldu. Bence bu çok önemli. Siyasilere düşen görev, gerçekten bugün Sayın Başkanın yaptığı açıklama doğrultusunda çağdaş dünyada, bütünleşmeyi sağlayacak hem anayasa hem siyasi partiler yasası hem de demokratik değerleri içinde barındıran bir mantığı, bir anlayışı öne çıkarmasıdır.''


DTP Genel Başkanı Türk, demokratik siyaset adına sevindiğini ifade ederek, ''Bu AKP'nin yanlışı yok anlamına gelmemelidir. Halkın iradesine sahip çıkma anlamında verilmiş bir karardır, hayırlı olsun'' diye konuştu. Bir gazetecinin, ''Darısı başınıza'' şeklindeki sorusuna ise Ahmet Türk, ''Cana gelmesin, mala gelsin'' şeklinde esprili cevap verdi.


DTP Milletvekili Sırrı Sakık:


"Anayasa Mahkemesi bizim davamızda da hazine yardımı kararı versin. Biz tüm mal varlığımızı mahkemeye bağışlayacağız zaten."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler