YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karara gelen ilk tepkiler
Fransa Senatosunun, Ermeni yasa teklifini kabul etmesi ile ilgili ilk tepkielr gelmeye başladı. Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, "Bu çok yanlış bir karar" derken Numan Kurtulmuş atılması gereken adımları birbir sıraladı...
Karara gelen ilk tepkiler
24 Ocak 2012 / 08:14 Güncelleme: 24 Ocak 2012 / 08:32

Fransa Senatosunun, Ermeni yasa teklifini kabul etmesinden sonra Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, "Bu çok yanlış bir karar. Bunun sorumlusu biz değiliz. Biz elimizden geleni yaptık" dedi.

Burcuoğlu, "Türkiye'ye istişareler için çağrılacak mısınız" sorusuna da "Bu da seçeneklerden biri" yanıtını verdi.

Yasa teklifini hazırlayan iktidardaki Halk Hareketi için Birlik (UMP) partisinin milletvekili Valerie Boyer, teklifin Senatoda kabulünden sonra göz yaşlarına hakim olamadı.

Boyer, Senatodaki oylamadan sonra basına yaptığı açıklamada, böyle bir yasa teklifinin mimarı olduğu için kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.

Valerie Boyer, kendisi için çok duygusal ve anlamlı bir gün olduğunu ve yasa teklifinin kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

NUMAN KURTULMUŞ

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Fransa Senatosunda kabul edilmesiyle ilgili, ''Fransa'nın tüm evrensel değerleri ayaklar altına alarak attığı bu adımın asla unutulmayacağını'' bildirdi.

Kurtulmuş, yaptığı yazılı açıklamada, ''Fransa'nın düşmanca tavır sergilediğini'' belirterek, ''Bu tavrın asıl gerekçesi, Fransa'nın Ermeni dostu olması değil, Türkiye'ye düşman olmasıdır. Fransa, gerçekten tarihle yüzleşmek istiyorsa kendi kanlı tarihine bakmalıdır. Fransa'nın tarihi bize; Urfa'nın Şanlıurfa olmasını, Maraş'ın Kahramanmaraş olmasını ve Antep'in Gaziantep olmasını hatırlatıyor. Fransa bu söylediğimizin ne anlama geldiğini gayet iyi bilir'' ifadesini kullandı.

Süreçten, Fransa'nın daha zararlı çıkacağını ifade eden Kurtulmuş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Fransa'da bu yasanın kabul edilmiş olması Türkiye'ye kaybettirmez. Yaşanan bu gerilimin sonrasında Türkiye'den daha fazla zarar görecek olan taraf Fransa'dır. Çünkü bu kanun, başta düşünce ve ifade özgürlüğü ilkesine aykırıdır. Fransa'nın tüm evrensel değerleri ayaklar altına alarak attığı bu adımı asla unutmayacağız.''

Türkiye'nin atması gereken adımlar konusunda daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatan Numan Kurtulmuş, ''Dışişleri Bakanlığımız, geçmişteki hatasını tekrar etmemeli, kalıcı adımlar atmalıdır. Asıl itibariyle, Fransa'nın aldığı karar, dünyanın sonu değildir. Öyle de olsa, Türkiye, tüm dünya kamuoyuna kendini doğru anlatabilmelidir. Hükümet, her platformda gerekli adımları atmalı ve Fransa'ya uluslararası platformlarda gereken tavrı göstermelidir'' görüşünü aktardı.

Kurtulmuş, şu adımların atılmasını istedi:

''1- Ciddi bir tavır, paradigma değişikliğine gitmeliyiz. Bugüne kadar 20'den fazla ülke benzer kararları aldı. 2015'e doğru çok sayıda benzer kararla karşı karşıya kalabiliriz. Tanıma sürecini tazminat ve toprak talepleri takip edebilir.

2- Geçmişimizle yüzleşme veya geçmişinize ayna tutma işi istismarcıların elinden kurtarılmalıdır. Bunun için özellikle Dışişleri arşivleri açılmalıdır. Geçmişin üzerinden köşeye sıkıştırılmaktan kurtulmalıyız.

3- Yasa kabul edildiğine göre, hemen bugün; Türkiye'nin Paris Büyükelçisi geri çağrılmalıdır. Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Türkiye'den gönderilmelidir. Fransa'nın devlet ihalelerine katılımı engellenmelidir.

4- Lobicilik noktasındaki zaaflarımız giderilerek, Avrupa'daki iş adamlarımız, siyasetçilerimiz, bilim adamlarımız harekete geçirilmelidir. Lobicilik anlık bir iş değildir.

5- Bunun yanında, Azerbaycan'ın hassasiyetlerini dikkate alacak şekilde, bir komşu ülke olarak Ermenistan'la ilişkilerin doğrudan düzeltilmesi için de stratejik adımların atılması gerekir. Aradaki istismarcı kimi ülkelerin saf dışı bırakılmasını başarmalıyız.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler