YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karanlıktaki 4 soru
Münevver Kraabulut cinayetinin iddianamesi korkunç ayrıntılara yer verirken bazı sorular yine cevapsız kaldı..
Karanlıktaki 4 soru
24 Kasım 2009 / 08:30 Güncelleme: 24 Kasım 2009 / 08:30

Vahşice öldürülen Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu olaydan 197 gün sonra tutuklandı. Geçen hafta cinayet davasıyla ilgili iddianame tamamlandı. Genç kızın ölümüne ilişkin neredeyse tüm ayrıntılar dava dosyasına girdi ancak korku filmini andıran cinayetteki bazı ‘hayati’ sorular hala yanıt bulamadı. Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir ve ailenin eski avukatı Altan Altınyurt, Gariboğlu ailesi hakkında hazırlanan 14 klasör ve 9 bin sayfadan oluşan soruşturma dosyasındaki eksiklere dikkat çekerek, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Öte yandan 6 sanıklı davada mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyayı Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

1 - Cem 197 gün boyunca nerede saklandı?

Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir ve ailenin eski avukatı Altan Altınyurt’un çarpıcı iddiaları şöyle: İddianamede Cem Garipoğlu’nun 197 gün nerede saklandığı ve neler yaptığına dair bilgi yer almıyor. Bu süre zarfında Cem’in kimin tarafından kaçırıldığı, bu kaçırma emrini kimin verdiği, kimlerin yardım ve yataklık yaptıklarının dosyaya girmemesi büyük eksiklik. Bu bilgilerin iddianameye girmesiyle başka isimler hakkında da soruşturma açılabilir.

2 - Yataklık yapan profesyonel ekip gizemini koruyor

Cem’in ‘kolluk güçlerinin tüm aramalarına’ rağmen bulunamamasının ‘Profesyonel bir ekip tarafından’ saklanmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Bu konunun iddianamede yer almamasında suç, soruşturma makamının değil. Bunun nedeni bu konudaki sorulara Cem’in anaya sanının 38’inci maddesinin ona verdiği hakla susma hakkını kullanması.

3- Baba Garipoğlu bu cinayeti neden işledi?

Cem, cinayeti kıskançlık sonucu cinnet geçirdiği için işlediğini söylerken baba Nida Garipoğlu’nun cinayete neden iştirak ettiği anlaşılamadı. Babanın bu cinayetin içindeki rolü ne? Oğlu kıskandığı için baba da mı cinnet geçirdi? İddianamenin içinde babanının cinayeti neden işlediği de mutlaka yer almalı.

4 - Mektup planlı bir teslim senaryosu muydu?

Mektup karmaşasının büyüdüğünü belirten avukat Altınyurt şunları söyledi: “Baba, yazdığı mektupta, ‘Teslim ol, yakında af çıkar’ diyor. Bu da bu teslimin babanın hazırladığı bir senaryo olduğunu kanıtlıyor” dedi. Avukat Epözdemir ise “Baba mektupta ‘senin yaşın küçük cezan az. Ama ben müebbet hapis yatarım’. Babanının yolladığı mesaj  ‘Sen cinayeti tek başına işlediğini kabul et. Hepimizi kurtar’” dedi.

5 - Villadaki 700 bin dolar hala kayıp

Süreyya Karabulut’un iddiasına göre de, “Cinayet günü evde 700 bin dolar para vardı. Ama para bulunamadı.” Bu paraya ilişkin hiç bir soruşturma olmaması dikkat çekti. Öte yandan Cem ve babası cinayet gecesi evden ayrıldıktan 4 dakika sonra polisler eve geliyor. Eve paraları almaya gittiği iddia edilen baba, polisleri görünce kaçıyor.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler