YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karanlığa kalmadan karar vermeliyiz
TBMM Başkanı Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısıyla ilgili, "Güneş batmak üzeredir, karanlığa kalmadan bir an evvel karar vermemiz lazım" dedi.
Karanlığa kalmadan karar vermeliyiz
03 Mayıs 2013 / 13:51 Güncelleme: 03 Mayıs 2013 / 13:52

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk Japon Vakfından ayrılırken gazetecilerin bugün toplanacak Anayasa Uzlaşma Komisyonuna ilişkin sorularını yanıtladı.

"Bu toplantıdan ne bekliyorsunuz" sorusu üzerine Çiçek, bir süreden beri anayasa üzerinde çalışmaların devam ettiğini, vatandaşların kendilerinden sonuç beklediğini söyledi.

Bunun 30 yıldır tartışılan bir konu olduğunu ve herkesin bu anayasanın dar geldiği hususunda ittifak halinde bulunduğunu ifade eden Çiçek şöyle dedi:

"30 yıldır tartışıp herkesin ittifak ettiği bir konuyu daha uzunca bir süre biz Türkiye'nin gündeminde tutamayız. 4 siyasi partimizin milletimize taahhüdüdür.

Bu dönem parlamentosu çalışmaya başladığında 4 siyasi parti büyük bir kararlılıkla Uzlaşma Komisyonu diye ifade edilen komisyonumuzu görevlendirdi. 19 Ekim 2011'den beri de bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bu çalışmaların artık bir şekliyle olumlu şekilde sonlanması herkesin arzusudur."

Çiçek, "Çalışıyormuş gibi gözüküp işi daha uzun süre gündemde tutamayız çünkü o takdirde vatandaşın parlamentoya, siyaset kurumuna güveni büyük ölçüde yara alır" dedi.

"Son toplantı mı bu?" sorusuna da Çiçek, "Son baş, ben bu tür ifadeleri kullanmam. Bunlar bizim dışımızda bu sürece atfedilen ifadeler. Ama gerekçesini söylediğim sebeplerden dolayı güneş batmak üzeredir, karanlığa kalmadan bu işi ne yapacaksak bir an evvel kararını vermemiz lazım" yanıtını verdi.

TBMM'deki olaylar

TBMM'de son günlerde yaşananlara da değinen TBMM Başkanı Çiçek, bunları "üzücü" diye niteledi. Hiç kimsenin tasvip etmediği birtakım ifadelerin, uzunca bir zamandır kullanılır hale geldiğini belirten Çiçek şöyle dedi:

"Biliyorsunuz, son birkaç gün içerisinde bu işi biraz daha öne çıkardı. Bu yönüyle yeri gelmişken ifade edeyim, Sayın Başbakan dün bir cevab-i mektup yazdı, benim yazıma. Kendisine teşekkür ediyorum. Hassasiyet gösterdi. Bu hassasiyeti tüm partilerimizin, ben dahil hepimizin göstermesi lazım. Çünkü meclis hepimizin."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler