YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karakolda dayak skandalı
İzmir'de gözaltına alınan gençleri korumaya çalışan bir kişi, önce karakola alınıyor ardından polis memurları tarafından tekmeleniyor ve yerde sürükleniyor.
Karakolda dayak skandalı
10 Ekim 2012 / 13:23 Güncelleme: 10 Ekim 2012 / 13:50

İzmir’in Bergama ilçesinde arkadaşlarıyla tartışırken polis memurları tarafından gözaltına alınan gençleri korumaya çalışan bir şahsın, karakol içerisinde dayak yediği anların güvenlik kameraları tarafından kaydedilmiş görüntüleri ortaya çıktı.

Olay 22 Ağustos 2012 tarihinde Bergama’da gerçekleşti. İddiaya göre, arkadaşıyla tartışırken polisler tarafından gözaltına alınan Muammer Zeybek, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bu sırada, gencin annesi, babası ve yakınları da karakola kadar takip edip gencin serbest bırakılması için polis memurlarına dil döktü. Emniyet binası önünde çocuklarını görmek isteyen anne Yadigar, baba Talat Zeybek çifti ve yakınları ile polisler arasında arbede yaşandı. Bunun üzerine baba Talat Z.’nin arkadaşı Adnan Yörür, elleri kelepçelenerek içeriye alındı. Yaşanan gerilime daha fazla dayanamayan baba Talat Zeybek fenalaşarak yere yığıldı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan yaşlı adam, kaldırıldığı Bergama Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Baba Talat Zeybek’in kalp krizi geçirip yere yığılmasına ilişkin görüntüler de kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi.

SKANDAL GÖRÜNTÜLER

Zeybek ailesinin polis memurlarından şikayetçi olduğu olayın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, Muammer Zeybek’in gözaltına alınmasının ardından polis memurlarını ikna etmeye çalışan Adnan Yörür, polis merkezine alındıktan sonra şiddete maruz kalıyor. Yerde elleri kelepçelenmeye çalışılırken, polis memurları tarafından ayaklar altında çiğneniyor. Kapı nöbeti tutan bir polis memuru da içeri girerek Yörür’ün üzerinde zıplıyor. Bir başka memur da başından tekmeliyor. Daha sonra Yörür yerde sürükleniyor.

“HUKUK DEVLETİNDE BU TÜR ŞEYLERİN YAŞANMASINI İSTEMİYORUZ”

Olaya müdahil olan Avukat Kubilay Buber, yaşanan olayın insanlık dışı olay olduğunu belirterek,“Hukuk devletinde bu tür şeylerin yaşanmasını istemiyoruz” diyerek yaşanan olayı şöyle anlattı: “Bergama ilçesinde bir genç basit bir tartışma yaşıyor. Tartışmayı gören komşusu polise haber veriyor. Olay yerine gelen ekipler ile gençler arasında karakola götürülmek istemelerinden kaynaklanan bir tartışma giderek müdahaleye dönüşüyor. Bunun üzerine polisler zor kullanarak, gençleri karakola götürmek istiyorlar. Gitmek istemediklerin söyleyen gençlerle çıkan arbede sonucunda, polisin gücü ve yetkileri bağlamında bu iki genç karakola getiriliyor. Çocuklardan bir tanesinin götürüldüğünü gören anne babaya haber verir ve çocuk karakola götürülüş biçimini anne de babada görür. Karakola götürülüş biçimi bile insanlık dışı yöntemle götürülür. Burada hangi anne baba çocuğunun bu şekilde götürüldüğünü izlese karakola girip bilgi almak ister. Ancak karakoldan fiziki güç kullanılmak suretiyle dışarı çıkartılırlar. Ve içeriye alınmazlar. Bir şekilde bir taraftan bilgi almak bir taraftan yardım almak maksadıyla telefon görüşmeleriyle yetinmeye çalışırlar. Bu arada bir komşu bundan rahatsızlık duyar. Biraz da alkollüdür ama alkollü olan bu şahısta içeriye girmek ister. Oradaki polis memuruyla tartışırlar. Neyse ki şahıs oradan uzaklaştırılır. Ancak biraz sonra polis memurları şahsın yanına iner ve arbede yaşanır. Bu arbede sırasında ‘Adnan Yörür’ isimli müvekkilimi karakola götürülür. Tabi bunları yaşayan,bir baba daha önce geçirdiği kalp krizinin tazelemesi sebebiyle olay yerinde fenalaşır. Talat Zeybek isimli vatandaşımız hayatını kaybeder. Hayatını kaybeden kişi ilk göz altına alınan Muammer Zeybek’in babasıdır. Adnan Yörür adlı müvekkilime ise gelen tekme vurur giden tekme vurur. Biz hukuk devletinde bunların yaşanmasını istemiyoruz. Hukuk devletiyle bağdaşmayan bu davranışları şiddetle kınıyorum” dedi.
Bu arada, İzmir’de geçen yıl Temmuz ayında gözaltına alınan Fevziye Çetin de götürüldüğü Karabağlar Polis Merkezi’nde polisler tarafından dövülmüş, dayak görüntüleri karakolun kameralarına yansımıştı.

Konuyla ilgili emniyet müdürlüğünden herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler