YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karadeniz'e hayalet tim
Karadeniz'e hayalet tim
10 Haziran 2010 07:15
Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin birliği sayılan ve kamuoyunda 'Hayalet Timler' olarak tanınan JÖAK timleri Giresun’a konuşlandırıldı.

Düzenledikleri başarılı operasyonlar ile adları “Hayalet Timler”e çıkan tim elemanları Giresun-Ordu kırsalına konuşlandırıldı. Bir kıdemli binbaşının komuta ettiği ve tamamı rütbeli personelden oluşan tim mensupları sık ormanlık arazide terörist avına çıktı. Yıllar sonra ilk kez Tunceli dışında görevlendirilen Operasyon Taburu’na bağlı timler Giresun- Ordu kırsalında faaliyet gösteren ve hain saldırılar düzenleyen PKK’lı teröristlerin izini sürüyor. 120 mevcudu bulunan Operasyon Taburu’nun 80 mensubunun “nokta” operasyonlar için Giresun Bölge Komutanlığı emrine gönderildiği öğrenildi. Tim mensuplarının Kasım ayına kadar bölgede konuşlanacağı öğrenildi.

1999’DA KURULDU

Jandarma’nın “Bordo Bereliler” i olarak da tanınan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı 1999 yılında Ankara’da kuruldu. Bünyesinde Operasyon, Özel Harekat ve Arama-Kurtarma Taburu ile Barışı Destekleme Bölüğü bulunduran JÖAK’ta tamamı subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan 800’ü aşkın rütbeli personel görev yapıyor. Alay seviyesindeki birliğe ise parlak sicile sahip bir albay komuta ediyor. Güvercinlik Kışlası’nda bulunan JÖ- AK timleri uçak kaçırma, rehine kurtarma, hücre evi vb. baskınlar için Ankara’dan helikopterlerle ihtiyaç duyulan bölgelere sevk ediliyor. Sürekli tatbikatlar yapan tim mensupları her an çıkabilecek bir göreve karşı “tetikte” bekliyor.

3 HAİN EYLEM

Karedeniz kırsalında dolaşan PKK’lı grup 17 Nisan’da Samsun’un Ladik ilçesinde devriye görevi yapan polis ekibine çapraz ateş açtı. Saldırıda polis memurları Hüseyin Koç ile Malik Saykal şehit oldu. İkinci saldırı 26 Nisan’da Giresun’un Dereli ilçesinde yaşandı. Dereli İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı devriye aracı uzaktan kumandalı mayınlı saldırıya uğradı. Kanlı eylemde jandarma kıdemli başçavuş Ahmet Eryılmaz şehit oldu, iki er ise yaralandı. Son eylem ise 24 Mayıs gecesi düzenlendi. Keşat tüneline giren trafik ekibine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Polis memurları Mustafa Poyraz ile Cengiz Karadağ yaralanmıştı.

TALiMAT IŞIK PAŞA’DAN

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık’ın talimatı ile Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı’na (JÖAK) bağlı Operasyon Taburu Sikorsky helikopterler ile Giresun Bölge Komutanlığı’na sevk edildi. Keskin nişancı subay ve astsubaylardan oluşan tim elemanları yıllarca Tunceli kırsalına gönderilerek PKK’ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda yer almıştı.

DELTA FORCE’U ANIMSATIYORLAR

Amerikan “Delta Force”lerine benzetilen Operasyon Taburu timleri hedefi 12’den vurma özelliğine sahip. Timde görevli subay ve astsubaylar ASELSAN’la birlikte kendi kullandıkları keskin nişancı tüfeğinin bile tasarımını yaptı. JÖAK patentli keskin nişancı tüfeklerinin ağırlığı ithal edilen mevcutlara göre daha hafif, menzili ise daha etkili.

SON TEKNOLOJİ

Tim mensupları yüksek teknoloji içeren üniformalar giyiyor. Kızıl ötesi ışınlara karşı koruma zırhı oluşturan infrared kumaş sayesinde operasyon tim mensupları gece karanlığında görünmüyor. ABD’nin en seçkin operasyon birlikleri olan “Delta Force” ile “C.A.T”lerin de giydiği bu kumaş, tim mensubuna birçok avantaj yaratıyor. Bu kumaş, 1300 santigrad ısıya karşı 90 saniye yanmadan dayanabiliyor. Yanması geciktirilmiş ve kızıl ötesi ışınları emen özel kumaş, bu açıdan tercih edildi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler