YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karadayı Paşa beni kastediyor ve Murat Sökmenoğlu diyeceğine, Karayalçın diyor
Karadayı Paşa beni kastediyor ve Murat Sökmenoğlu diyeceğine, Karayalçın diyor
Karadayı Paşa beni kastediyor ve Murat Sökmenoğlu diyeceğine, Karayalçın diyor
14 Şubat 2009 / 12:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın ses bandında geçen ‘’Murat Karayalçın da üyemiz’’ sözlerinin ardından, ‘’Encümen-i Daniş’’ grubunun doğal kurucusu, TBMM eski Başkanvekili Murat Sökmenoğlu  ‘’ Murat Karayalçın üyemiz değil. Karadayı Paşa beni kastetti. Murat’ları karıştırdı’’ dedi.


Karadayı’ya ait olduğu öne sürülen ses bandında, Encümen–i Daniş üyeleri sayılırken ‘’Encümen'i Daniş'te Mustafa Aysan var. Fethi Çelikbaş, Bülent Ulusu, Murat Karayalçın, İlter Türkmen, Sefa Reisoğlu, Necdet Üruğ var. Necdet Öztorun var, ben varım, Hüseyin Kıvrıkoğlu var, bir de Şener Paşa onu da ben istedim’’ deniliyordu.


‘’KARAYALÇIN ÜYEMİZ OLMADI’’


Encümen-i Daniş’de 40 yıldır yer aldığını belirten Murat Sökmenoğlu, ‘’ Murat Karayalçın hiçbir zaman üyemiz olmadı, hiçbir toplantımıza da katılmadı. Karadayı Paşa beni kastediyor ve Murat Sökmenoğlu diyeceğine, Karayalçın diyor. Karayalçın üyemiz olsa saklamayız. Moda Deniz Kulübündeki toplantıları basın sürekli izliyor. Karayalçın’ı bir gün görmüşler mi’’ dedi. Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen tarafından yeniden hayata geçirilen Encümen-i Daniş geleneğinin bugün kendisi tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Sökmenoğlu ‘’Bu ülkeye hizmet etmiş, üst düzey görevlerde bulunmuş insanlar, bir araya gelip muhabbet ediyoruz. Ülke meselelerini konuşuyoruz’’ dedi ve şunları söyledi:


NASIL KURULDU?
‘’Babam Tayfur Sökmen, 1950’li yıllarda o günün akil adamlarını toplayıp, ülke sorunları konusunda fikir teatisinde bulunmaya başlıyor. Eski Başbakanlar, Genelkurmay Başkanları Büyükelçiler, bürokratlar toplanıp muhabbet ediyor. Sonra bunu geleneksel hale getiriyorlar. 1980 öncesi yine bu toplantılardan biri bizim Suadiye’deki evimizde yapılırken, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk geldi. Ben de bu toplantılara katılmaya başlamıştım. Korutürk (Sizler etkili, yetkili insanlarsınız. Encümen—i Daniş’siniz) dedi. Yani danışılan, akil adamlar Meclisi… Böylelikle yıllar öncesinde de kullanılan bu isim hayata geçti. Moda Deniz Kulübünde bir araya geliriz, ülke meselelerini konuşup muhabbet ederiz. 19 Şubat’ta da buluşacağız. Ülkenin sıkıntılı dönemlerinde, bu grup fikirlerini birer mektupla dönemin yöneticilerine de iletirmiş. Ancak yıllardır biz kimseye mektup göndermedik. Bir gizem yok, sır yok’’ (GAZETEPORT)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler