YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karadayı Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Mumcu'yu GERÇEKTEN aramış
Karadayı Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Mumcu'yu GERÇEKTEN aramış
Karadayı Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Mumcu'yu GERÇEKTEN aramış
29 Ocak 2009 / 13:37 Güncelleme: 30 Ocak 2009 / 00:00

Emekli Genelkurmay Başkanı Org. İsmail Hakkı Karadayı’nın Cumhurbaşkanlığı seçimi ncesi Anavatan Lideri Erkan Mumcu’yu aradığı ve Meclis’e girmemesi yönünde telkinlerde bulunduğu iddia edilmişti. Mumcu bu iddiayı şiddetle yalanlarken, Karadayı sessiz kalmıştı. Ancak ortaya şok bir ses kaydı çıktı.


Org. Karadayı’ya ait olduğu belirtilen ses kaydında 367 sürecini aydınlatacak çok çarpıcı ayrıntılar var. Karadayı, Mumcu’ya Meclis’e girmemesi yönünde yaptığı telkinleri anlatırken, ağır ifadeler kullanıyor. Karadayı ayrıca seçimlerden AKP’nin galip çıkması ve Cumhurbaşkanı’nı da kendi istedikleri biri seçmeleri halinde bu işi “TSK’nın temizleyeceği”ni söylüyor. HABER:TURKTIME


 

 


Karadayı'nın Konuşmasının tam metni:


“Girme, dedim, girmedi!"


“Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi için 376'yi bulamazlarsa bu iş bitiyor. Mumcu zaten teklifi yapan pez....... kendisi. Ben şeye girmek dedim Cumhurbaşkanlığı seçimine. 'Kesinlikle girme' dedim. Girmedi. O olmadı. O girseydi seçiliyordu. Abdullah Gül olmadı gaye oydu. Abdullah Gül olmayınca seçime gidecekti.


Fakat bu bana şeyi söyledi. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini istiyorum dedi. Bu dedi sakıncalı Hüseyin bey dedi. Bu pez........ yok efendim dedi ısrar etti. Bize hava yapmak için bunu teklif etti AKP'de üzerine atladı. 367'yi bulamazlarsa katakulliye gidiyor.


Ben bir iki kişiye daha telefon ettim. 'Sakın girmeyin' diye. İşte bazı bir iki milletvekiline, Halk partiden oraya geçmiş olanlar. Şimdi adam diyor ki; 'efendim bizim başkan' diyor tabi bu teklifi yapan bizim başkan diyor. Mumcu için.


Bu diyor gireceğine göre 'yani bizim de kesinlikle girmemiz lazım', işte anladığım kadarıyla girin demiş ki onu açık söylemiyor falan. Eee ‘Gir kardeşim dedim gir şey ver çekimser ver. Gir ve çekimser ver.’ Ondan sonra dedim ki ‘birkaç arkadaşa daha söyle’, düşünecek onu işte ben bir iki eski bakanlardan bir ikisine söyledim onlar da bir iki milletvekiline söyleyecekler bakalım işte.


Teşekkür ettim Sabih Kanadoğlu'na, gece konuştuk 45 dakika kadar, ne olacak dedim. 'Valla kötü istikamete gidiyorlar' dedi. 'Ancak' dedi 'bazı şeyler olabilir. Bunlar hatalar yapabilirler' şimdi diyor. Cumhurbaşkanı bunu veto etmeye hakkı yok. Ancak referanduma gönderme durumu var. Referanduma gönderiyorum deyince 120 gün sonra referandum. Fakat şimdi bunlar kanun çıkaracakmış. Bunu söyledim ondan sonra 'biliyorum' dedi bu sıkıntılar var ama bazı şeyler de var.


SİLAHLI KUVVETLERİN BUNU HALLETMESİ LAZIM!


Genelkurmay'ın düşünmesi lazım. Bu işi bir tek şey Silahlı Kuvvetler temizler artık. Eğer şu seçimlerden de başarılı olunmazsa Silahlı Kuvvetler'in bunu halletmesi lazım.

Bunlar yani cumhurbaşkanlığına kadar kendi adamlarından biri gelir genel seçimde de böyle ekseriyetle başa geçerlerse bunu asker temizler.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler