YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara propaganda öğrencilere yöneldi
Cemaat hukuk dışı yapılan operasyonları aklamak için eğitim yuvalarında da propagandaya başladı.
Kara propaganda öğrencilere yöneldi
23 Şubat 2014 / 14:02 Güncelleme: 23 Şubat 2014 / 14:10

Cemaate ait dershanelere giden öğrencilere dağıtılmak üzere broşürler bastırıldığı ortaya çıktı.

Seçim ayarlı 17 ve 25 Aralık operasyonlarına kılıf uydurmaya çalışan Fethullah Gülen ve hizmet hareketi, kendisine bağlı dershanelerde okuyan öğrencilere ve vatandaşlara dağıtılmak üzere “Aslında 17 Aralık’ta neler oldu” başlıklı broşür bastırdığı ortaya çıktı. Kanunsuz operasyonları aklamak için gerekçelerinin sıralandığı broşürün üzerinde operasyonlarda adı geçen bakanların fotoğrafları kullanıldı.

“Böyle insanlar” benzetmesi yaptı

17 Aralık operasyonundan 3 gün sonra Gülen’in yaptığı açıklamanın yer aldığı broşürde şu ifadeler göze çarptı: “İnsanlığın beklediği yüksek hakikatler hiçbir zaman böyle insanlar eliyle kazanılamaz,”

AK Parti'ye oy vermeyin mesajı

Broşürde yer alan Gülen’in seçimler ile ilgili ifadeleri oldukça manidar. Gülen şu sözler ile cemaat üyelerini AK Parti'ye oy vermemeye çağırıyor: “Kim hak ve hukuk karşısında dik duruyorsa, sağlam ise, sağlam duruyor ise, kim demokrasiye saygılı ise, çevresiyle iyi geçiniyor ise ona oy verin”, “Hizmetin değerleri belli. Bu insanlar kişilere, partilere değil değerlere oy verir. Hizmet Hareketi’nin herhangi bir partiyle organik bağı olmamıştır, olmayacaktır.”

Savunma psikolojisiyle hazırlanmış

Gülen operasyonlarla ilgili herhangi bir ilgilerinin olmadığını savunurken öte yandan “Kimsenin hıyanet ve denaetini deşifre etmek gibi bir vazifemiz yok. Fakat birileri onu yapmışsa, üzerine yürümüşse, o da bizi aşan bir mevzu…” diyerek savunma psikolojisi geliştiriyor.

Enerji ihalesi mi?

Amerika'da yaşayan Gülen'in adamlarıyla yaptığı telefon görüşmeleri gündemi sarsmıştı. Oturduğu yerden ihale dağıtıyor, bir bankadaki para trafiğini yönetiyordu. İşadamları ve medya patronlarına da mesaj yolluyordu. Gülen kendini broşürde yer alan şu ifadeler ile aklamaya çalışıyor: “Hizmetin dünyevi hiçbir talebi olmadı, olmaz. Enerji ihalesi mi istendi? Hazine arazisi mi istendi? Hukuksuz kanunsuz bir şey mi istendi?”

Operasyonlara kılıf sözler

İşte broşürde yer alan ifadelerden bazı bölümler:

- Memurlar amirlerini dinlemiyor mu? Başlıklı yazıda savcıların sözde yolsuzluğu örtbas etmemek için mücadele ettikleri vurgulanıyor. Cemaat siyasetin gündemini yakından takip ettiğini yazının devamında yer alan şu cümlelerle itiraf ediyor: “Burada ‘başkalarından’ emir alma değil yasal sorumluluklarını yerine getirmek söz konusudur. İstenen sistem, adli kolluk ve yargının Adalet Bakanı'nın emrine girmesi ve hiçbir hükümet mensubunun bundan sonra asla soruşturulamamasıdır."

- “Bazı cinayetler vardır ki. Bunlar umumun hukukuna tecavüz ile oluşmuş günahlardır. Kamu hakkıdır. Umumun hukukuna tecavüz edilmiş ise, bir tek arpa umumum milletin hakkıysa, o yenmişse, o mevzuda birisi göz yumuyorsa, o da o haramiler ile müşterek demektir. İşte orada göz yumulamaz…”

Hakk'ın hatrı için karşı çıkın

Broşürde yer alan Gülen’in BCC’ye verdiği röportaj sırasında çekilen bir kare fotoğrafın üzerinde ilginç bir yazı da var. Yazı aynen şöyle: “İnsanlığın kalpte, gönülde, ruhta bir diriliş yaşaması adına verilen hizmeti dinamitleme faaliyetlerine karşı çıkmak, Hakk’ın hatırına bir vazifedir.”

 

AKŞAM

misefir
 // sekmenli
gerce tam yamukmus insanlari nasil kandirmis allah cezasin verecek gelidim cok cektirecek ona bukadarda olumaz*...
23 Şubat 2014 Pazar 21:43
son nefesleri
 // hasan şenbaş
hizmet hareketi hezimet hareketine dönüşmüştür. son nefeslerini veriyorlar. vatana millete dine diyanete hayırlı olsun....
23 Şubat 2014 Pazar 16:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler