YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara operasyonları devam ediyor
Kara operasyonları devam ediyor
Kara operasyonları devam ediyor
03 Mayıs 2008 / 08:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Güvenlik güçleri, terör örgütünü havadan ve karadan vurmaya devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'taki terörist unsurları bir kez daha havadan bombaladı.


TSK, Kuzey Irak'ta barınan terör örgütüne önceki gece hava harekâtı düzenledi. Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nden önceki gece saat 22.00'den sonra havalanan F-16'lar yaklaşık 2 saat süren bombardımanın ardından üslerine geri göndü. Fotoğraf çekme özelliği bulunan RF-4 Fantom savaş uçağının da katıldığı harekâtla, sınır ötesi kara harekâtıyla etkisiz hale getirilen Zap ve Çemço bölgesi ile Kandil Dağı arasında bulunan bölgeler bombalandı. Hedef alınan bölgenin terör örgütü PKK'nın Zap'tan daha çok önem verdiği Kandil Dağı eteklerindeki Kanicenge, Kalaturka, Rezga, Kurtık ve Süredi olduğu belirtildi. Operasyonda, Zap kampının 35 kilometre güneydoğusunda bulunan ve örgüte yeni katılanlara askerî ve siyasi eğitimin verildiği Kalaturka kampı da hedef alındı. Kampta bin kişilik terörist grubun barındığı tahmin ediliyor. Diğer kamplarla lojistik ve ikmal bağlantısı tamamıyla buradan sağlanıyor. Kanicenge kampında da örgütün sözde eğitim enstitüleri bulunuyor. Kampın başka bir özelliği de güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada yaralanan teröristlerin tedavilerinin burada yapılıyor olması. Kampta ameliyat ve tıbbi tahlillerin yapıldığı hastane bulunuyordu. Örgüt, büyük şehirlere eylem yapmak için gönderdiği elemanlarını yine bu kamptaki sözde subay okulunda eğitiyordu. Savaş uçaklarının bombaladığı kamplardan biri de Şehit Harun. Bu kampta siyasi eğitimler veriliyor. DTP milletvekilleri Fatma Kurtulan ile Sevahir Bayındır'ın da burada siyasi eğitim gördüğü iddia edilmişti. Harun Kampı, PKK'nın uzantısı olan siyasi partilerin Türkiye, Suriye, İran ve Irak'taki örgütlenmelerini sağlıyordu.


Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde yaptığı açıklamada Kuzey Irak'taki 43 hedefin ateş altına alındığını, çok sayıda PKK'lının etkisiz hale getirildiğini, örgüte ait 29 barınak, 5 mağara, 5 malzeme deposu, 3 kontrol noktası ve bir haberleşme noktasının kullanılamayacak şekilde tahrip edildiğini bildirdi. Açıklamada, operasyonların süreceği mesajı da verildi.


Bu arada ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Gordon Johndroe, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine yönelik dün düzenlediği hava bombardımanında teröristlerin hedef alındığını söyledi. Johndroe, "Bunlar, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların bir parçası. ABD, Irak ve Türkiye, bu sorunla mücadelede kararlıdır." dedi. Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Cabbar Yaver de, Türk savaş uçaklarının Kandil Dağı çevresini 2,5 saat boyunca ağır şekilde bombaladığını söyledi. Bombardımanda sivil can kaybının olmadığını kaydeden Yaver, "Bu bölgeler, daha önce siviller tarafından boşaltılmıştı." diye konuştu.


Kara operasyonları devam ediyor


Bu arada geçtiğimiz hafta Şırnak, Siirt, Hakkari, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl ve Tunceli kırsalında başlatılan operasyonlar genişletilerek devam ediyor. Terörist unsurların bulunma ihtimalinin yüksek olduğu stratejik bölgelere rütbeli personelden oluşan timler operasyon düzenlerken, piyade komando ile jandarma komando timleri ise daha çok arazi arama taramasını icra ediyor. Operasyon timleri olarak adlandırılan bu timlere son olarak köy korucuları da dahil edildi. Birliklere gönderilen emirde, Tunceli, Şırnak ve Hakkari'deki köy korucularının da nokta operasyonlara katılmaları istendi. Köy korucuları arazi yapısını iyi bildiklerinden daha önce arazideki arama tarama faaliyetlerinde en önde görev yapıyordu. Korucuların bundan sonra operasyonlara aktif olarak katılması sağlanacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler