YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara harekatından Amerika haberdar olduğunu açıkla
Kara harekatından Amerika haberdar olduğunu açıkla
Kara harekatından Amerika haberdar olduğunu açıkla
23 Şubat 2008 / 09:41 Güncelleme: 23 Şubat 2008 / 00:00

Uluslararası camia, operasyonu anlayışla karşıladı. Kara harekâtından haberdar olduğunu açıklayan Amerika, teröristlere karşı Türkiye'nin kendini savunma hakkını desteklediklerini vurguladı.


Avrupa Birliği de, Ankara'nın terör konusundaki kaygısını anladığını belirterek, "Türkiye'nin orantısız güç kullanmamasını ve insan haklarına saygı duymasını istiyoruz." dedi. Sınır ötesi kara harekâtı, dünya medyasında 'flaş haber' olarak yer aldı. ABD, İngiltere, Japonya ve Çin gibi birçok ülke televizyonu, yayınını keserek ajansların geçtiği 'son dakika' haberini yayınladı.


Amerika'nın itirazı yok


Kuzey Irak'a kara harekâtı haberini Brüksel'de Zaman'dan alan ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından Matthew J. Bryza, PKK'ya yönelik işbirliğinden gayet memnun olduğunu söyledi. Bryza' nın sözleri, Türkiye'nin kara harekâtına "zımni destek" olarak yorumlandı. AB yetkilileri ile Türkiye, Kıbrıs, Kosova ve enerji emniyeti konularını istişare etmek için Brüksel'de bulunan Bryza, kara harekâtına ilişkin doğrudan yorum yapmaktan kaçındı. Matt Bryza, Avrupa basınına yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin kara harekâtına "zımni destek" verdi. Bryza, kara harekâtının tamamen farklı bir boyut olduğunu ve daha fazla bilgiye ulaşmadan fazla bir şey söyleyemeyeceğini vurgulamasının hemen ardından şunları söyledi: "Ancak şunu ifade edebilirim; şimdiye kadarki işbirliğimiz gayet iyi gitti. Hükümetimin PKK terörünün imha edilmesi için nihayet sözlerini tutmasından çok memnunum." Bryza'nın ABD'nin desteğini anlatırken birkaç defa "nihayet" kelimesini kullanması dikkat çekti. Bryza, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasında 5 Kasım'daki görüşmeye işaret ederek, "Çok başarılı bir işbirliğimiz var. Harekâtın sınırlı olması, masum insanlara ve mala zarar verilmesinin önüne geçilmesi için alınan tedbirlerde de bir sıkıntımız yok." dedi.


Zaman'a konuşan Amerikalı bir Dışişleri yetkilisi de Türkiye'ye operasyonların hızla sonuçlandırılması, sadece PKK hedefleriyle sınırlı tutulması ve sonraki adımların tespitinde Kürdistan bölgesel hükümeti de dahil Iraklılarla konuşulması yolunda güçlü telkinde bulunduklarını söyledi. Bağdat'taki ABD ordu sözcüsü Gregory Smith de Türkiye'nin kendini teröre karşı savunma hakkını desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.


AB anlayışla karşıladı


Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin PKK teröristlerini imha etmek için başlattığı kara harekâtına şimdilik anlayış gösteriyor. AB Komisyonu, 16 Aralık'ta hava harekâtları başladığında yaptığı açıklamanın bir benzerini dün kara harekâtı için de yaparak, "Türkiye'nin vatandaşlarını koruma ihtiyacını anlıyoruz." dedi. Genişleme komiseri Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını açıklarken, Yüksek Temsilci Javier Solana'dan daha eleştirel bir tepki geldi. Dönem başkanı Slovenya'da bulunan Solana, Türkiye'nin endişelerini anladıklarını vurgularken, bunları gidermenin en iyi yolunun kara harekâtı olmadığını savundu. Solana, Irak'ın toprak bütünlüğünün AB için çok mühim olduğuna işaret etti. Diplomatik kaynaklar, harekâtın kısa olması ve sivillere zarar vermemesi durumunda AB tepkisinin makul seviyelerde kalacağını belirtiyor.


Rehn'in sözcüsü Nagy, orantısız güç kullanılmaması, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkesine saygı gösterilmesi ve üçüncü taraflarla işbirliği için Ankara'ya çağrı yaptı. İngiltere de Türkiye'nin kaygılarını anladığını açıkladı. Almanya ise operasyonu büyük endişeyle izlediklerini ve Türk birliklerinin Irak'ta bulunmasının büyük bir istikrarsızlık riski oluşturduğunu söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler