YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kar yurdu etkisi altına aldı...
Kış bir türlü gelemedi derken fırtına ve kar fena bastırdı. Yağışlar tüm yurdu etkisi altına aldı... Önce İstanbul Ardından Ankara derken kar yağışı tüm yurdu etkisi altına aldı. İzmirliler'de kardan nasibini aldı...
Kar yurdu etkisi altına aldı...
11 Aralık 2010 / 15:31 Güncelleme: 11 Aralık 2010 / 15:35

İstanbul, Ankara derken İzmir'de kara teslim oldu... İzmir'in yüksek bölgelerinde oturanlar sabah kar sürpriziyle uyandı. Bornova, Karşıyaka, Buca'nın yüksek bölgeleri beyaz gelinlik giydi.

İzmir uzun süren pastırma yazından kışa çok sert geçti. Geçen hafta 24 dereceye ulaşan hava sıcaklığı gece 4 dereceye düştü ve sabaha karşı karla karışık yağmur başladı. Kentin denizden yüksek semleri kısa sürede bembeyaz bir örtüyle kaplandı. Sabah saatlerinde çocuklar tatili değerlendirip sürpriz karın tadını çıkardı. Ancak kar yağışının olduğu, yolları eğimli semtlerde otobüs seferleri aksadı.

Meteoroloji'nin tahminlerine göre İzmir'de sıcaklık düşüşü Pazar ve Pazartesi günleri de devam edecek, Pazartesi sıcaklık 0'ın altına düşeceğinden kar yağışının da aralıklarla devam etmesi bekleniyor. İzmir'i Ankara ve İstanbul'a bağlayan karayollarında ise herhangi bir trafik aksaması olmadığı bildirildi.

İSTANBUL

Camiyi sel aldı

İstanbul’daki sağanak yağış su baskınlarına neden oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde 2010 Avrupa Kültür Başkenti bölümünde İstanbul’un önemli yapılarından biri olarak gösterilen Eminönü’ndeki tarihi Ahi Çelebi Camisi de sular altında kaldı. Denize 10 metre mesafede bulunan tarihi cami ve avlusu suyla doldu. Halı ve kilimler kullanılamaz hale geldi. Maltepe Fındıklı Mahallesi’nde ıslah çalışması yapılan Çamaşırcı Deresi taştı. Derenin yanındaki tekstil atölyesi ile baca imalat atölyesi ve bir ev sular altında kaldı. Mahalle sakinleri dere ıslah çalışması sonucu çıkarılan hafriyatın su akarını kapatması sonucu baskının meydana geldiğini öne sürdüler.

Uçaklar inemedi

İstanbul’da karla karışık başlayan ve yüksek kesimlerde kara dönüşen yağış, hava ulaşımını da olumsuz etkiledi. “CB” (Kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlar yüzünden sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı’na inmesi planlanan uçaklardan bazıları başka meydanlara yönlendirildi. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle bazı hızlı feribot ve deniz otobüsü seferleri de yapılamadı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler