YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kar tüm yurdu etkisi altına aldı
Kar tüm yurdu etkisi altına aldı
25 Ocak 2012 12:59
Kırıkkale, Yozgat, Kayseri, Kastamonu, Çankırı ve Ankara'nın Bala ilçesinde 528 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kırıkkale'de etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Sulakyurt-Kırıkkale karayolu ile Sulakyurt ve Balışeyh ilçelerine bağlı 45 köyle ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, Sulakyurt ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle memurlar mesaiye 2 saat gecikmeli başladı.

Karakeçili ilçesinde de gece saatlerinde başlayan ve 25 santimetreyi bulan kar nedeniyle Karakeçili-Kırıkkale ve Kaman-Ankara karayollarında yol açma ve tuzlama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. 

Yozgat

Yozgat genelinde yüksek kesimlerde kar kalınlığı 25 santimetreyi geçerken,  Sivas-Ankara, Samsun-Kayseri bağlantılı yollarda zincirsiz araç geçişine izin verilmediği bildirildi.

Yozgat Özel İdaresi yetkililerden alınan bilgiye göre, merkez ile Akdağmadeni, Çekerek, Şefaatli, Aydıncık, Sorgun ve Çayıralan ilçelerinde toplam 147 köy yolu ulaşıma kapandı.

Karla mücadele ekiplerinin, kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü, belediye ekiplerinin ise il merkezinde tuzlama ve kar temizleme çalışmalarına devam ettiği öğrenildi.

Kayseri

Kayseri Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, kar yağışı nedeniyle Felahiye, Özvatan ve Sarıoğlan ilçelerinde toplam 11 köyle ulaşım sağlanamıyor.

Bölgede, yol açma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Bursa

Bursa Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ocak ayının ilk haftasından itibaren etkili olan yoğun kar yağışının yaban hayatını olumsuz yönde etkilediği ve yüksek kesimlerde çok sayıda kuşun aç kaldığı belirtildi.

Aç kalan kuşların Büyükorhan-Orhaneli yolunda yem ararken araçların altında kaldığının gözlemlendiği ifade edilen açıklamada, Orhaneli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ormanlık alanlara yem bırakıldığı kaydedildi.

Kastamonu

Kastamonu İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, merkez, Araç, Daday, Devrekani, İhsangazi, Küre, Seydiler, Taşköprü ve Tosya'da 1 olmak üzere toplam 86 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Açıklamada, karla mücadele ekiplerinin kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için aralıksız çalıştığı kaydedildi.

Ankara

Ankara'nın Bala ilçesinde gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle 18 mahalle, 38 köy yolu ulaşıma kapandı.

Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, Belediyesi Fen İşleri ekiplerinin kapalı olan köy ve mahalle yollarının açılması için 2 traktör, 2 kepçe, 1 greyder ve 17 personelle çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

Belediye Başkanı Gürbüz, ''Şu an itibariyle belediyemize bağlı 18 mahallemizin yolu kapalı, fen işleri ve büyükşehir belediyesi ekipleri öncelikle Abazlı mahallesinde cenaze olması nedeniyle yol açma çalışması yapıyor. Ekiplerimiz iki vardiya halinde gün boyu çalışmalarını sürdürecek'' dedi.

Bala Kaymakamlığından alınan bilgiye göre, Bala genelinde 38 köy yolunun kapandığı ve Köylere Hizmet Götürme Birliğine bağlı ekiplerin kapalı olan köy yollarının açılması için çalışmasını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Öte yandan, Bala'nın yüksek kesimlerinde 70 santimetre olarak ölçülen kar kalınlığının ilçe merkezinde ise 45 santimetre olduğu öğrenildi.

Çankırı

Çankırı Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, merkez, Atkaracalar, Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Şabanözü ve Yapraklı ilçelerinde toplam 201 köy yolunda ulaşımın sağlanamadığı belirtildi.

Açıklamada, kar makinesi, 12 greyder, 4 dozer ve 6 kar kamyonu ile 23 ekibin aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler